راهنمای انتخاب ربات صنعتی

راهنمای خرید ربات صنعتی یاسکاوا

منتشر شده در : 4 نوامبر, 2023دسته بندی: مقالات, یاسکاوا

ربات صنعتی یاسکاوا یا موتومن، از معروف‌ترین و پیشرفته‌ترین رباتهای صنعتی در جهان هستند که در زمینه‌های مختلفی مانند جوشکاری، رنگ‌پاشی، پلتایزینگ، جابجایی، همکاری با انسان و دیگر فرایندهای تولیدی کاربرد دارند. این رباتها با استفاده از موتورهای سروو، کنترل‌کننده‌ها، سیستم‌های بینایی و لوازم جانبی از کیفیت، دقت، سرعت و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردارند. شرکت یاسکاوا از سال 1977 تا کنون بیش از 500 هزار دستگاه ربات صنعتی را در سراسر جهان ارسال کرده است.

جهت خرید، به صفحه خرید ربات یاسکاوا مراجعه کنید.

ربات صنعتی یاسکاوا یا موتومن، دستگاهی است که عملی را بر اساس برنامه‌ریزی از پیش صورت گرفته، انجام می‌دهد. رباتیک صنعتی تکنولوژی‌ای است که به منظور اتوماتیک و مکانیزه کردن تعداد زیادی از فرایند های تولیدی در صنایع مختلف استفاده می‌شود. ربات‌های یاسکاوا شامل قسمت‌های متحرک (Manipulator) بوده که حرکت می‌کنند و وظایف را انجام می‌دهند و همچنین شامل یک کنترلر (Controller) بوده که قسمت‌های متحرک را کنترل می‌کند و دارای یک تجهیز برنامه‌نویسی (Pendant Programming) بوده که حرکات قسمت‌های متحرک را برنامه‌ریزی میکند. ربات‌ها دارای درجه آزادی هستند (Freedom Degree Of) که به این درجه آزادی اصطلاحا محور (Axis) گفته می‌شود که با توجه به درجه آزادی انعطاف پذیری، حرکات ربات‌ها در مسیر بیشتر می‌شود.

انواع ربات یاسکاوا

 • ربات جوشکاری یاسکاوا
 • ربات بسته‌بندی یاسکاوا
 • ربات پالت گذاری یاسکاوا
 • ربات رنگ‌آمیزی یاسکاوا
 • ربات مونتاژ یاسکاوا
 • ربات برش یاسکاوا
 • ربات تزریق یاسکاوا

در ادامه به توضیح انواع ربات‌های یاسکاوا می‌پردازیم

فروش ربات صنعتی

شرکت نیرونوین این افتخار را دارد که طی سالیان بسیار فعالیت در زمینه اتوماسیون صنعتی، بتواند به‌واسطه واردات تجهیزات اورجینال برند یاسکاوا ژاپن، خرید و فروش ربات صنعتی و همچنین فروش بازوی رباتیک صنعتی، را به‌راحتی برای مشتریان و همراهان عزیز فراهم کند. خرید ربات‌های صنعتی و خرید بازوی رباتیک، باعث می‌شود که در یک سیستم خط تولید و قسمت‌های مختلف کارخانه، سیستم کاری اتوماتیک و مکانیزه در فرایندهای تولیدی در اختیار شما قرار دهد.

نمایندگی رسمی یاسکاوا

رک بگوییم، هیچ نمایندگی ربات یاسکاوا مانند نمایندگی رسمی اینورتر یاسکاوا در ایران وجود ندارد، چراکه متأسفانه کشور ما تحریم بوده و در حال حاضر این امر امکان‌پذیر نمی‌باشد. منظور از نمایندگی فروش ربات یا نمایندگی یاسکاوا در ایران این است که شرکت نیرونوین یکی از واردکنندگان محصولات اصلی و اورجینال برند یاسکاوا (YASKAWA) می‌باشد. یعنی شرکت ما از نماینده ربات یاسکاوا یا نمایندگی یاسکاوا در خارج از کشور، تجهیز را تهیه و در اختیار شما مشتریان گرامی قرار می‌دهد.

به همین دلیل باتوجه به این امر، منظور از گفتن نمایندگی یاسکاوا در ایران، نمایندگی یاسکاوا قم، نمایندگی اینورتر یاسکاوا در اصفهان، نمایندگی یاسکاوا در لاله‌زار و استفاده از کلیه جملات نمایندگی یاسکاوا، منظور همان واردکنندگان یا فروشندگان می‌باشند. در واقع نمایندگی درایو یاسکاوا در حال حاضر در ایران غیر رسمی می‌باشد، هرچند که شما می‌توانید محصولات اصلی و اورجینال آن را از شرکت‌های معتبر در ایران، از جمله شرکت نیرونوین تهیه و استفاده کنید.

بررسی قیمت ربات یاسکاوا

قیمت ربات صنعتی برند یاسکاوا با توجه به نرخ تغییرات ارز و نوسانات بازار، متأسفانه هر روزه در حال تغییر است. به همین دلیل امکان ثبت قیمت ربات یاسکاوا به‌صورت دائمی وجود ندارد و جهت استعلام قیمت و موجودی می‌توانید با واحد فروش ربات صنعتی تماس حاصل فرمایید.

آیا ربات صنعتی دست‌دوم بخریم؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که خرید ربات صنعتی دست دوم برای مصرف کنندگان گاهی به صرفه و گاهی به ضرر آنها می‌باشد. فروش ربات صنعتی دست دوم توسط برخی از شرکت‌ها صورت می‌گیرد که با وجود هزینه کمتر می‌توان آنها را تهیه کرد اما، ما این کار را پیشنهاد نمی‌دهیم؛ چراکه برخی از مشتریان در رابطه با خرید ربات صنعتی کوکا تماس می‌گیرند و سوالاتی می‌پرسند و ما دوستانه به همه مشتریان عزیز اعلام می‌کنیم که علی رغم مقرون به صرفه بود قیمت ربات صنعتی دست دوم، حدالامکان از آنها استفاد نکنند.
ربات صنعتی کوکا مانند ربات‌های یاسکاوا، یک برند مرغوب با کیفیت بالا می‌باشد، اما خرید ربات صنعتی دست دوم هیچکدام از دو برند بالا پیشنهاد نمی‌شود. ربات صنعتی دست دوم زمانی وارد ایران می‌شود که چند سال در صنعت کشورهای دیگر مورد استفاده قرار گرفته بوده است و استفاده از آنان شاید به عنوان یدک در برخی شرایط موردی نداشته باشد اما استفاده از آن به عنوان ربات اصلی در کارخانه، قطعاً می‌تواند باعث ضرر شما شود.

ربات صنعتی کوکا

آیا ساخت بازوی ربات صنعتی امکان پذیر است؟

بله، ساخت بازوی ربات صنعتی توسط متخصصین در این زمینه، امکان پذیر می‌باشد. درسته تا حدودی قیمت بازوی ربات صنعتی ساخته شده، کمتر می‌باشد اما باید به این نکته مهم دقت کنید که در صورت ساخت بازو، دقت تکرار پذیری پایین‌تری نسبت به بازوی اورجینال دارد و در انجام کارهای حساس، قطعاً کیفیت مطبوبی ندارد. جهت استعلام قیمت بازوی رباتیک صنعتی می‌توانید با واحد فروش ربات صنعتی شرکت نیرونوین تمام حاصل فرمایید.

چرا باید از سیستم ربات‌های یاسکاوا استفاده کرد؟

 • افزایش بازدهی: استفاده از ربات یاسکاوا در تولید، بازده و راندمان را، از جابه جایی مواد گرفته تا آخرین مرحله تولید بسته بندی، افزایش می‌دهد.
 • خستگی ناپذیر: ربات‌های یاسکاوا طوری برنامه ریزی می‌شوند که 24 ساعته و در طول 7 روز هفته، بدون خستگی عمل کنند.
 • انعطاف پذیر: تجهیزات رباتیک صنعتی بسیار انعطاف پذیر بوده و می‌توانند طوری کار کنند که حتی عمل‌های پیچیده را انجام دهند.
 • همیشه در رقابت: استفاده ار سیستم ربات یاسکاوا که امروزه در مقایسه با گذشته رو به رشد است، تولیدکنندگان به طور قابل توجهی نیاز دارند از آن‌ها استفاده کنند تا بتوانند همیشه در کورس رقابت بمانند.
 • مقرون به صرفه: اتوماسیون و رباتیک می‌تواند برای شرکت‌ها در هر اندازه ای، حتی کارگاه‌های کوچک، بسیار مقرون به صرفه باشد.

بزرگ‌ترین شرکت سازنده ربات صنعتی در جهان «YASKAWA»

در زمینه ساخت و فروش ربات صنعتی، شرکت‌هایی در سطح جهانی حضور دارند که سه برند معتبر، بیشترین فروش را در اختیار گرفته اند. درصدر این برندها، شرکت یاسکاوا (YASKAWA MOTOMAN) قرار دارد. تا کنون حدود 400 هزار ربات صنعتی یاسکاوا (YASKAWA MOTOMAN) در جهان مشغول فعالیت هستند. اپلیکیشن‌های مختلفی در صنعت وجود دارند که می‌توان در آنها از ربات یاسکاوا استفاده کرد. در ادامه به تعدادی از انواع ربات‌های یاسکاوا اشاره می‌کنیم …

ربات جوشکاری یاسکاوا

هنگام جوشکاری موقعیت ترچ (Torch) نسبت به قطعه کار برای دستیابی به جوش باکیفیت بسیار مهم می‌باشد. در یک سیستم رباتیک جوشکاری، به ویژه هنگامی که آن شامل یک قسمت متحرک و یا قسمت دوار باشد، دقت و کیفیت به مراتب بهتری از جوشکاری توسط انسان حاصل می‌شود. از قابلیت‌های دیگر ربات، وارد کردن ترچ به مکان‌های خیلی تنک که دسترسی آنها برای انسان سخت است، می‌باشد. از مزایای اصلی جوشکاری رباتیک، تولید مجموعه‌های جوش داده شده است که با جوشکاری دستی امکان پذیر نمی‌باشد. مزیت دیگر جوشکاری رباتیک ایمنی جوشکاری است. ربات از کارگران در مقابل صدمه ناشی از جوش و نور زیاد محافظت می‌کند. یاسکاوا ربات‌های مخصوص جوش قوس و نقطه را ارائه می‌کند…

ربات‌های جوش قوس MOTOMAN مدل ربات MA1400 و ربات MA1900 به طور ویژه ای برای کاربرد جوشکاری طراحی و توسعه یافته اند. بازوی بالایی ربات، شیلنگ جوشکاری را از مرکز بازو عبور می‌دهند که باعث کاهش تداخل با قطعه کار و فیکسچر شده و خمچنین نیاز به سرویس و نگهداری را کاهش می‌دهد.

ربات MA3120 از کنترلر Motoman DX200 یاسکاوا استفاده می‌کند که مجهز به تکنولوژی کنترل چندگانه ربات بوده که وظایف چندگانه را به راحتی انجام می‌دهد و می‌تواند تا 8 ربات (72محور) را کنترل کند. صفحه نمایش، پورت ارتباط سرعت بالای اترنت، 4096 ورودی و خروجی، PLC ، HMI و یک ویرایشگر گرافیکی Ladder می‌تواند یک سیستم کنترل عالی را ارائه دهد.

ربات بسته بندی

بسته‌بندی یکی از کاربردهایی است که ربات‌های صنعتی در آن حضور فعالی دارند. با استفاده از ربات‌ها در این بخش افزایش بهره‌وری و کاهش وابستگی به کارهای دستی را خواهید داشتن. ضمن اینکه ربات می‌تواند در یک فضای کوچک و مفید به صورت انعطاف پذیر کار کند. ربات‌های YASKAWA MOTOMAN می‌توانند سرعت خطوط را افزایش دهند، آن‌ها می‌توانند بسیار سریع و بدون حرکت اضافه ای کار کنند و یا اینکه چند محصول را در یک سیکل با استفاده از یک گریپر چندکاره جابه جا کنند.

ربات پالت گذاری

پالتایزینگ یا پلتایزینگ رباتیک باتوجه به سرعت و انعطاف پذیری یک کاربرد بسیار مهم در صنعت می‌باشد. یک شخص تنها مجاز است که مقدار وزن مشخص را حمل کند و در گذشته شرکت‌ها چاره‌ای نداشتند به جز اینکه در تجهیزات جابجایی مکانیکی و یا اتوماسیون سرمایه‌گذاری کنند. یک ماشین پلتایز می‌تواند بسیار گران باشد و در صورت تغییر اندازه و الگوی چینش به زمان تنظیمات بیشتری نیاز دارد. یک ربات، انعطاف‌پذیری بسیار بیشتر با سرمایه کمتری نسبت به ماشین جابجایی ارائه می‌دهد. ربات جعبه‌ها و یا کیف‌ها را از یک و یا چند نقطه جمع می‌کند و آنها را بر اساس الگوی برنامه‌ریزی شده از قبل روی یک پالت می‌چیند. ربات‌های MOTOMAN یک انتخاب طبیعی برای پالت گذاری هستند…

ربات‌های پالت گذاری 4 محورMOTOMAN سری MPL در ظرفیت‌های مختلفی از 50 کیلوگرم تا 800 کیلوگرم به منظور پوشش دقیق نیازهای کاربرد شما موجود می‌باشند. نرم افزار پالتایزینگ MOTOPAL، سرعت برنامه‌نویسی را افزایش می‌دهد. MOTOPAL یک رابط پالت گذاری می‌باشد که روی تجهیز برنامه‌نویسی نمایش داده می‌شود و این امکان را فراهم میساز که برنامه‌های ربات را با سرعت بیشتر و موثرتر بدون نیاز به دانش برنامه نویسی ایجاد کرد.

ربات پالت گذاری 6 محور MOTOMAN دارای ظرفیت‌های تحمل وزن مختلف، مجهیز به گریپر اختصاصی کیسه (گونی) می‌باشد که می‌تواند کیسه‌ها را بدون آسیب رساندن به آنهااز روی یک کانوایر بر دارد. کیسه‌ها روی یک پالت چوبی در یک قفس تمیز قرار می‌گیرد. اینکه اپلیکیشن شما پالتایزینگ آخر خط، خالی کردن بار از کانتینر، برداشتن بار از داخل انبار و یا هر کاربرد دیگری باشد، یاسکاوا ربات‌هایی با ظرفیت تحمل وزن 50 تا 800 کیلوگرم و دارای 4 تا 6 درجه آزادی می‌باشد را ارائه می‌دهد. با این رنج وسیع ربات‌ها، انتخاب با شماست که دیگر یک ربات تک کاره و یا یک سیستم کامل برای جابه جایی بارهای خود انتخاب کنید.

ربات رنگ آمیزی

با استفاده از ربات‌های رنگ پاش می‌توان قطعات پیچیده ای که تورفتگی و برآمدگی دارند را رنگ آمیزی کرد. با استفاده از یک مسیر پاشش پیچیده، ربات می‌تواند نواحی مختلف را به منظور رسیدن به ضخامت مورد نیاز به صورت یکنواخت و بدون شره رنگ آمیزی کند. نتایج استفاده از رباتیک در رنگ آمیزی:

 • انعطاف پذیری تولید بیشتر برای تولید رنج وسیعتری از محصولات با زمان کمتر
 • تغییرات سریع‌تر و افزایش زمان کار سیستم
 • افزایش کیفیت محصول با نتایج قابل پیش بینی، با قابلیت بررسی خطاها و تست حین کار خط
 • افزایش بهره وری

دپارتمان رباتیک شرکت یاسکاوا MOTOMAN رنج وسیعی از محصولات ربات رنگ پاش و تکنولوژی آنرا به تولید کنندگان ارائه می‌دهد. ربات‌های انعطاف پذیر و عملکرد بالای یاسکاوا کیفیت نهایی، استحکام و توان عملیاتی را افزایش و هزینه‌های کار و مواد اولیه تلف شده را کاهش می‌دهد. خطوط کامل ربات‌های نقاشی ما، تطبیق پذیری و عملکرد برتر کاربردهایی مثل صنایع استاندارد، خودروسازی، هوافضا و تزریق را ارائه می‌دهند.

ربات مونتاژ

شرکت یاسکاوا رنج وسیعی از ربات‌های صنعتی را برای کاربرد مونتاژ دقیق و سریع و همچنین جابجایی قطعات کوچک ارائه می‌دهد. این ربات‌ها شامل ربات 6 محور عملکرد بالا، ربات 7 محور عملکرد انعطاف پذیر، ربات‌های 15 محور دارای 2 بازو با حرکت شگفت انگیز شبیه انشان و یک خانواده ربات‌های اسکارای 4 محور می‌باشد. این مدل‌ها بویژه نسل جدید ربات‌های 15 محور SDA و ربات 7 محور SIA بهینه سازی فضای کار، مهارت و چابکی با محدوده وسیع حرکت و ساده سازی قالب را ارائه می‌دهند.

هنگام استفاده از ربات‌های انعطاف پذیر با سیستم‌های ویژن 2 بعدی و 3 بعدی، تولید کنندگان می‌توانند نسبت به توانایی‌های خود برای تولید محصول امروز و همچنین انعطاف پذیری نسبت به تغییر و گسترش برای تولید محصولات در آینده اطمینان داشته باشند. عملیات‌های مونتاژ با ربات‌های MOTOMAN می‌تواند پروسه شمارا سریع‌تر انجام دهد و بازده و دقت را بهبود ببخشد. ربات‌های مخصوص مونتاژ یاسکاوا در کاربردهای زیر استفاده می‌شوند:

 • شناسایی موقعیت جسم
 • شناسایی جسم
 • چینش قطعه
 • نظارت از طریق ویژن

ربات برش

برش کاری کاربرد دیگری است که می‌توان از ربات‌ها انتظار داشت. ربات‌های دقیق و عملکرد بالای Yaskawa Motoman بهترین انتخاب برای کاربردهای برش لیزر، پلاسما، واترجت و یا برش مکانیکی می‌باشند. ربات‌ها می‌توانند به صورت 3 بعدی کار کنند و انعطاف پذیری بهتری در مقایسه با ماشین‌های برش و CNC ارائه دهند.

ربات تزریق

تزریق مواد (چسب و…) یک اپلیکیشن عالی برای ربات‌ها باتوجه به نیاز به دقت در مسیر و عملکرد ثابت و پایدار می‌باشد. بسیاری از محصولات مانند قطعات ماشین و تجهیزات موبایل نیاز به نوعی اتصال، آب بندی و … در طول فرایندتولید دارند. ربات‌های MOTOMAN چابک و سریع بوده، دارای دقت بالایی هستند و انتخاب فوق العاده ای برای تزریق، اتصال و آب بندی می‌باشند. تزریق رباتیک، بهره وری شمارا افزایش می‌دهد و یک پروسه با کیفیت بالای پایدار ارائه می‌دهد. مزیتی که این سیستم دارد، این است که ربات می‌تواند مقدار دقیقی از مواد را تزریق کند که اتلاف مواد اولیه را کاهش می‌دهد و باعث کاهش هزینه‌های مواد اولیه می‌شود.

جهت ارتباط با کارشناسان شرکت نیرونوین، دریافت مشاوره رایگان در رابطه با تجهیزات اتوماسیون صنعتی و خرید تجهیزات

با ما تماس بگیرید

ارسال دیدگاه