سیستم ویژن در داروسازی

سیستم ویژن در صنعت داروسازی و پزشکی

منتشر شده در : 10 آوریل, 2021دسته بندی: ماشین ویژن, مقالات

در این مطلب به بررسی سیستم ویژن در داروسازی و پزشکی می‌پردازیم…

باتوجه‌به حساسیت صنعت دارو سیستم ویژن بسیار کاربرد گسترده و مهمی در کنترل کیفیت و تولید انواع دارو و محصولات و تحقیقات وابسته به آن دارد.

این صنایع و خطوط ملزم را می‌توان در گروه‌های مختلف دسته‌بندی کرد که از جمله آن:

  • خطوط تولید شیشه انواع دارو که بسته به نوع دارو متفاوت و از رنگ‌ها و جنس‌های خاصی تشکیل شده است
  • خطوط تولید دارو در درجه‌بندی مختلف حساسیت
  • مهندسی پزشکی و تحقیقات نوین
  • خطوط بسته‌بندی و پک کردن دارو

در هر کدام از این گروه‌ها ما نیاز به‌دقت بسیار بالا جهت جلوگیری از به‌وجودآمدن خطا داریم تا نتیجه حاصل بدون عیب‌ونقص به مرحله مصرف برسد.

از جمله می‌توان به وجود چند سیستم ویژن برای کنترل کامل یک خط بسته‌بندی کپسول اشاره کرد که در زیر می‌توان دید در کدام نقاط از خط نیاز به سیستم ویژن داریم و هر قسمت، چه عملی را برای ما انجام می‌دهد.

1- بررسی پر بودن کامل ورق کپسول و چینش صحیح

2- کنترل شکل قرارگیری ورق‌ها و شمارش تعداد ورق

3- تشخیص نوع بسته‌بندی و پر بودن کامل جعبه

4- خواندن و ثبت بارکد و تشخیص صحت چاپ لیبل

5- تشخیص وجود چسب حرارتی مربوط به پلمب جعبه

6- بررسی صحت چاپ تاریخ و قیمت درج شده بر روی محصول و تطبیق با تاریخ روز

7- ثبت بارکد باکس حاوی محصولات و جهت ورود به انبار

 

مزایای سیستم ویژن در داروسازی و پزشکی

 

سیستم ویژن یکی از ابزارهای پیشرفته در بینایی است که با استفاده از دوربین‌ها و الگوریتم‌های پردازش تصویر، قادر به شناسایی، بازرسی و اندازه‌گیری اشیاء و فرآیندهای مختلف است. استفاده از سیستم ویژن در صنعت داروسازی مزایای زیادی دارد، مانند:

  • افزایش کارایی و کیفیت تولید: سیستم ویژن می‌تواند به صورت خودکار و سریع، محصولات دارویی را بر اساس استانداردهای کیفی مورد ارزیابی قرار دهد و خطاها، نقص‌ها و ناهمگونی‌های احتمالی را شناسایی و گزارش کند. به این ترتیب، مصرف منابع، زمان و هزینه‌های تولید کاهش یافته و رضایت مشتریان افزایش می‌یابد.
  • حفظ امنیت و بهداشت: سیستم ویژن می‌تواند به جلوگیری از آلودگی محصولات دارویی با ذرات خارجی، باکتری‌ها، قارچ‌ها و مواد شیمیایی کمک کند. همچنین می‌تواند بسته‌بندی، برچسب‌گذاری و تاریخ انقضای محصولات را بررسی کند و از خطرات ناشی از خطاهای انسانی چون جابجایی، تقلب یا سرقت دارو جلوگیری کند.
  • تسهیل رعایت قوانین و مقررات: سیستم ويژن مي تواند به رعايت قوانين و مقررات صادر شده توسط سازمان هاي نظارتي كمك كند. برخي از اين قوانين عبارتند از: GMP (خوب تولید دارو)، GLP (خوب آزمایشگاه)، GCP (خوب بالین)، GDP (خوب توزيع دارو) و FDA (اداره غذا و دارو). سيستم ويژن با فراهم كردن آمار دقيق و قابل استناد در مورد فرآيندهاي توليدي، بازرسي ها را ساده تر كرده و در صورت لزوم، علل خطا را رديابي كند.

 

شما نیز اگر نظر و صحبتی در رابطه با مزایای سیستم ویژن در داروسازی دارید، می‌توانید در بخش دیدگاه، با ما به اشتراک بگذارید.

جهت ارتباط با کارشناسان شرکت نیرونوین، دریافت مشاوره رایگان در رابطه با تجهیزات اتوماسیون صنعتی و خرید تجهیزات

با ما تماس بگیرید

ارسال دیدگاه