معرفی سیستم ویژن امرن

معرفی سیستم های ویژن یا پردازش تصویر امرن

منتشر شده در : 10 آوریل, 2021دسته بندی: ماشین ویژن

سیستم‌های ویژن

امروزه سیستم های ویژن یا پردازش تصویر صنعتی Industrial Vision Systems با پیروی از منطق Image Processing نقش بسیار مهمی در نظارت، کنترل کیفی و اندازه گیری محصولات تولیدی بر عهده دارند. به عبارت دیگر این سیستم‌ها کاربردهای بیشماری را در بخش های کنترل کیفی صنایع مختلف و کارخانجات تولیدی به خود اختصاص داده است. به جرات می توان گفت که هر مجموعه‌ای که نیاز به کنترل و نظارت و سنجش بصری با سرعت و دقت بالا را دارد ، لاجرم از سیستم های پردازش تصویر ( ویژن ) استفاده می کند.

شرکت امرن Omron یکی از پیشگامان طراحی و تولید سیستم های پردازش تصویر در جهان بوده و تولیدات این شرکت سالهاست که در بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک، وظیفه کنترل کیفی محصولات را بر عهده دارد.

شرکت امرن با دارا بودن رنج وسیعی از محصولات پردازش تصویر Omron Vision Systems & Sensors  قادر است طیف وسیع و متنوعی از اندازه گیری ها ، کنترل ها و نظارت های لازم بر روی قطعات تولیدی کارخانجات را پوشش دهد.

بخش های اصلی یک سیستم پردازش تصویر

به طور کلی یک سیستم پردازش تصویر ( ویژن ) Vision System از چهار بخش اصلی تشکیل می شود :

1- کنترلر Controller : کنترلر در واقع مغز یک سیستم پردازش تصویر Vision System به شمار میرود. الگوریتم پردازش تصویر در این بخش اجرا شده و بخش اصلی جهت تعریف و تنظیم پارامترهای ورودی خروجی I/O و نیز اجرای برنامه ها محسوب میشود.

2- دوربین Camera : تصاویر سوژه ها ( قطعات تولیدی مورد نظر ) از طریق دوربین یا دوربینها دریافت و به کنترلر سیستم ارسال می گردد.

3- لنز Lens :جهت تغییر محدوده دید در فواصل مختلف و دستیابی به وضوح مطلوب می توان از لنزهای قابل اتصال به دوربین مجموعه استفاده نمود.

4- منبع نور Light Source :به منظور دستیابی به دقت و ثبات مورد نیاز در کنترل و سنجش سوژه ، ایجاد محیطی با نور کاملا ثابت و پایدار ضروری است. منابع نور براساس نوع اندازه گیری و نظارت ، جنس قطعه ( سوژه ) و شرایط محیطی کارخانه انتخاب می شوند.

بدیهی است در سیستم های ساده تر ، امکان ادغام مجموعه دوربین و لنز و منبع نوری وجود دارد.

سرفصل مطالب

جهت ارتباط با کارشناسان شرکت نیرونوین، دریافت مشاوره رایگان در رابطه با تجهیزات اتوماسیون صنعتی و خرید تجهیزات

با ما تماس بگیرید

ارسال دیدگاه