ویژن سیستم‌ها

سیستم ویژن | ویژن سیستم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

منتشر شده در : 10 آوریل, 2021دسته بندی: ماشین ویژن

سیستم ویژن: چیستی و کاربردهای آن

سیستم ویژن یکی از رشته‌های پیشرو در علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی است که به کاربردهای فراوانی در صنعت و جامعه دارد. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که سیستم ویژن چیست، چگونه کار می‌کند و در چه زمینه‌هایی به کار می‌رود.

سیستم ویژن چیست؟

سیستم ویژن یک فرایند کامپیوتری است که با استفاده از دوربین و نرم‌افزار، تصاویر را دریافت، پردازش، تحلیل و تفسیر می‌کند. هدف از سیستم ویژن این است که بتواند اطلاعات مفیدی را از تصاویر استخراج کند و به مسائل مختلف پاسخ دهد. برای مثال، سیستم ویژن می‌تواند شناسایی کند که در یک تصویر چه شیءی، چه صحنه‌ای، چه چهره‌ای، چه حرف یا عددی وجود دارد.

چگونه سیستم ویژن کار می‌کند؟

سیستم ویژن از چندین عنصر تشکیل شده است که هر یک نقش مهمی در عملکرد آن دارند. این عناصر عبارت‌اند از:

  • دوربین: دوربین وظیفه دارد که تصویر را از محیط گرفته و به پردازنده ارسال کند. دوربین می‌تواند از نوع آنالوگ یا دیجیتال باشد. دوربین باید دارای کیفیت، رزولوشن، فریم ریت، زاویه دید، فوکوس و رنگ مناسب باشد.
  • لنز: لنز وظیفه دارد که تصویر را روی حسگر دوربین تشکیل دهد. لنز باید دارای بزرگ‌نمایی، کروی گری، خطای رنگی، کنتراست و شارپ‌نس مناسب باشد.
  • نور: نور وظیفه دارد که شیء یا صحنه موردنظر را روشن کند. نور باید دارای شدت، جهت، رنگ، پخش و پایداری مناسب باشد.
  • پردازنده: پردازنده وظیفه دارد که تصویر را دریافت، ذخیره، پردازش و ارسال کند. پردازنده می‌تواند از نوع میکروکنترلر، FPGA، DSP، GPU یا CPU باشد. پردازنده باید دارای سرعت، حافظه، قابلیت برنامه‌ریزی و ارتباط مناسب باشد.

ماشین بینایی بر اساس تقاضای مشتریان و…

تولیدکنندگان، تبدیل به یک کلید تکنولوژی برای تولید و افزایش کنترل کیفیت شده است. این سیستم‌ها برای پردازش تصویرهای صنعتی استفاده می‌شوند که با قراردادن چند دوربین در خط‌های تولید و بازرسی بلادرنگ بینایی محصولات بدون دخالت اپراتور کار می‌کنند.

سیستم‌های پردازش تصویر که همچنین به نام‌های “بینایی صنعتی” و ” ماشین بینایی” شناخته می‌شوند در کاربردهای مختلفی مثل چک‌کردن یک اندازه یا تشخیص چاپ درست حروف و یا کنترل ربات استفاده می‌شوند. سیستم پردازش تصویر می‌تواند متشکل از چندین دوربین است که همگی ضبط و تفسیر را انجام می‌دهند و به طور جداگانه سیگنال‌ها را به یک سیستم کنترل مرتبط از پیش تعیین شده می‌فرستد.

تقریباً همه سیستم‌های بینایی بر اساس خود قطعه تنظیم می‌شوند (مثلاً قطعه زیر دوربین گذاشته و تنظیمات سیستم بر اساس این قطعه انجام می‌شود)، و این غیر از دیگر از پروسه‌های صنعتی است که تنظیمات بدون حضور قطعه انجام می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی که در اجرای یک سیستم ویژن وجود دارد فهماندن کامل نیاز پردازشی و بهینه‌کردن شرایط برای انجام این کار است.

صنعت ماشین بینایی در طول 20 سال گذشته به‌خاطر افزایش توانایی پردازنده‌ها و انجام کاربردهای پیچیده، رشد چشمگیری داشته است. آخرین پیشگویی‌ها در این زمینه افزایش آمار بین 2.6 و 4.6 درصد در سال 2011 بوده است. بعلاوه، کل نقل‌وانتقالات مالی ماشین‌های بینایی (شامل همه اجزاء و سیستم‌ها) از 3.869.3 میلیون دلار در سال 2010 به 4.439.1 میلیون دلار در سال 2014 است.

جهت ارتباط با کارشناسان شرکت نیرونوین، دریافت مشاوره رایگان در رابطه با تجهیزات اتوماسیون صنعتی و خرید تجهیزات

با ما تماس بگیرید

ارسال دیدگاه