PLC ربات

PLC ربات در اتوماسیون صنعتی

منتشر شده در : 13 ژانویه, 2022دسته بندی: مقالات

همانطور که می‌دانیم PLC مخفف کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است و در اتوماسیون صنعتی، به ویژه همراه با ربات‌های صنعتی استفاده می‌شود. یک PLC دارای یک کامپیوتر دیجیتال است که به اجرای ربات‌های صنعتی و تجهیزات جانبی آنها را کنترل‌می کند. PLCها ممکن است به تنهایی یا در کنترلر ربات‌های مفصلی تعبیه شده باشند. FANUC Arcmate 120ic نمونه‌ای از یک ربات صنعتی است که می‌تواند توسط PLC ربات کنترل شود.

اولین PLCها در دهه 1960 به عنوان وسیله‌ای برای جلوگیری از مصرف انرژی بالا در هنگام مدیریت فرآیندهای تولید پیاده سازی شدند. در حالی که اولین PLCها بزرگ و حجیم بودند، امروزه ماشین‌های مدرن و پیچیده ای هستند که قادر به کار در شرایط سخت تولید صنعتی هستند.

دستگاه‌های ورودی و حسگرهای متصل اطلاعات را به PLC ارسال می‌کنند، PLC اطلاعات را پردازش می‌کند و سپس پاسخ لازم را از پارامترهای برنامه ریزی شده خود فعال می‌کند. PLCها می‌توانند بر بهره وری ربات، عملکرد نادرست ربات، شروع و پایان خودکار فرآیندها و سایر جنبه های عملکرد سیستم رباتیک نظارت کنند. اجزای یک PLC شامل CPU، سیستم حافظه، بخش O/P (خروجی)، بخش I/O (ورودی)، منبع تغذیه و یک دستگاه برنامه نویسی است.

PLCها دستگاه‌های مستقل هستند یا خیر؟

همانطور که در بالا ذکر شد، PLCها می‌توانند دستگاه‌های مستقل باشند یا در کنترلرهای ربات ساخته شوند، که امروزه در ربات‌ها رایج‌تر شده است. تعیین اینکه آیا یک PLC ربات مبتنی بر کنترلر یا یک PLC جداگانه مورد نیاز است، به پیچیدگی عملیات شما بستگی دارد. PLCهای مبتنی بر کنترلر معمولاً می‌توانند یک تا دو ربات شش محوره یا یک راه اندازی ساده سلول کار را اداره کنند. تولیدکنندگان کوچکتر معمولاً آنهایی هستند که می‌توانند بیشترین سود را از یک PLC مبتنی بر کنترلر با صرفه جویی قابل توجه در هزینه ببرند.

به عنوان مثال، یک برنامه مدیریت خودکار مواد با یک یا دو FANUC M16ib می‌تواند از طریق یک رابط کنترل شود و به احتمال زیاد به دستگاه PLC اختصاصی نیاز ندارد. آویز آموزشی FANUC R-30ia می‌تواند برای توابع برنامه نویسی استفاده شود. در حالی که کنترل کننده آن می‌تواند عملکردهای شروع و توقف، عیب یابی، کنترل‌های نوار نقاله و انتخاب قطعات را پیاده سازی کند. سلول‌های کاری چند منظوره دارای FANUC LR Mate 200ic همگی می‌توانند توسط PLC کنترل شوند. جوشکاری قوس الکتریکی خودکار، مونتاژ رباتیک و انتخاب و مکان رباتیک همگی کاربردهایی هستند که می‌توانند از استفاده از PLC بهره مند شوند.

پی ال سی B&R

چه سیستم‌هایی به PLC نیاز دارند؟

سیستم‌های رباتیک پیچیده‌تر یا آن‌هایی که تعداد دستگاه‌های ورودی/خروجی بیشتری دارند، به یک PLC خارجی نیاز دارند. سلول‌های کاری با ربات‌های متعدد یا سیستم‌های رباتیک با چندین ماشین جانبی در این دسته قرار می‌گیرند. تولید کنندگان متوسط ​​تا بزرگ اغلب از یک PLC اختصاصی استفاده می‌کنند. فرآیندهای تولید پیچیده مانند فرآیندهای صنعت خودرو از PLCها بهره می‌برند. آنها در کاربردهای چند فرآیندی و پیچیده برتری دارند. آنها قادر به هماهنگی عملکرد چندین روبات برای عملکرد همگام با یکدیگر هستند. به عنوان مثال، یک پی ال سی ربات می‌تواند چندین ربات FANUC R2000ib را مدیریت کند، در حالی که آنها برای جوش دادن یک قاب ماشین، مدیریت انتقال قطعات، موقعیت‌یابی قطعات، و اتومات جوشکاری کار می‌کنند، در حالی که همچنین اطمینان حاصل می‌کند که ربات‌ها با یکدیگر تداخل ندارند تا یک عملیات هماهنگ انجام شود. PLCها همچنین می‌توانند خطاها یا ناکارآمدی‌ها را شناسایی کرده و در مورد آنها گزارش دهند و به اپراتور اجازه می‌دهد تا برای اصلاح چنین مسائلی برنامه ریزی مجدد کند. سناریوهای دیگری که ممکن است نیاز به یک PLC خارجی داشته باشند عبارتند از: حجم زیادی از پردازش داده ها، توانایی کنترل فرآیندها حتی زمانی که ربات خاموش است، یا برای عملکردهای ریاضی بالا. یک سلول جوشکاری رباتیک دارای چندین ربات Motoman MA1400 همگی می‌توانند از طریق PLC کنترل شوند. پی ال سی ربات جزء مهمی از اتوماسیون روباتیک است زیرا عملکرد ربات‌ها و تجهیزات جانبی را برای اجرای موفقیت آمیز برنامه‌های تولیدی هدایت و نظارت می‌کند.

جهت ارتباط با کارشناسان شرکت نیرونوین، دریافت مشاوره رایگان در رابطه با تجهیزات اتوماسیون صنعتی و خرید تجهیزات

با ما تماس بگیرید

ارسال دیدگاه