ربات ویژن

مزایای استفاده از سیستم ویژن برای هدایت ربات ها

منتشر شده در : 5 می, 2021دسته بندی: مقالات

ربات‌ها در صنعت و اپلیکیشن‌های تولید به منظور انجام کارهایی مثل جوشکاری، جابجایی نقاشی و… برای سال‌های زیاد استفاده شده‌اند، اما بدون سیستم ویژن برای هدایت حرکات ربات و انجام کارها، این اپلیکیشن‌ها محدود به انجام کارهای مشابه روی قطعاتی که موقعیت آن‌ها از قبل مشخص‌شده‌بود بودند.

ربات‌ها در صنعت و اپلیکیشن‌های تولید به منظور انجام کارهایی مثل جوشکاری، جابجایی نقاشی و… برای سال‌های زیاد استفاده شده‌اند. اما بدون سیستم ویژن برای هدایت حرکات ربات و انجام کارها، این اپلیکیشن ها محدود به انجام کارهای مشابه روی قطعاتی که موقعیت آنها از قبل مشخص شده بود بودند.

اما مزایای استفاده از سیستم ویژن استفاده گسترده تری از ربات ها را از طریق هدایت حرکات آنها روی قطعات متحرک و هم چنین اپلیکیشن هایی که نیاز به دقت سرعت و نظارت بیشتری دارند، فراهم می کند.

10 مزیت استفاده از سیستم ویژن برای هدایت ربات‌ها

 1. مراحل و فرایندهای کار را اتوماتیک می کند
 2. یک دوربین جای چندین سنسور را می گیرد
 3. افزایش سرعت تولید و توان عملیاتی
 4. کاهش چشمگیر برنامه نویسی برای هدایت ربات
 5. افزایش انعطاف پذیری ربات
 6. تولید اتوماتیک زمان های قطعی را کاهش می دهد
 7. امکان موقعیت یابی دقیق تر قطعات
 8. ربات های ارزانتر و با دقت بیشتری می توانند استفاده شوند
 9. حذف فیکسچرهای گران قیمت
 10. یک ربات را قادر می سازد تا کارهای چند گانه را انجام دهد

اگر اطلاعات کمی در رابطه با سیستم ویژن و مزایای آن دارید، متن زیر را بخوانید:

مزایای استفاده از سیستم ویژن برای ربات‌ها

میخواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که چگونه ربات‌ها با دیدن محیط خود می‌توانند بهتر عمل کنند و چرا این تکنولوژی برای صنعت و انبارداری مفید است.

چه چیزی ربات‌ها را قادر به دیدن محيط خود مي كند؟

پاسخ این سوال ساده است: سيستم ويژن. سيستم ويژن يك تكنولوژي است كه با استفاده از يك دوربين و يك الگوريتم هوش مصنوعي، ربات ها را قادر مي كند تا ببينند. با ديدار كردن منظور ما تفسير كردن اطلاعات بصري است كه ربات ها با آن روبرو مي شوند. برخي از اين اطلاعات عبارت از:

 • شكل، اندازه، رنگ، جزئيات و جهت اشياء
 • موقعيت و فاصله اشياء نسبت به يكديگر و نسبت به ربات
 • حركت و سرعت اشياء
 • باركد، شماره سريال، نشانه هاي كيفيت و ديگر اطلاعات مربوط به اشياء

با استفاده از این اطلاعات، ربات‌ها می‌توانند محیط خود را تفسیر کنند و با آن تعامل داشته باشند. برای مثال، یک ربات می‌تواند یک قطعه را برای جوشکاری بگیرد، یک بسته را برای حمل و نقل بچسباند، یا یک محصول را برای کنترل کیفیت بررسی کند.

چرا سیستم ویژن برای ربات‌ها مفید است؟

سیستم ویژن برای ربات‌ها مزایای زیادی دارد. در این قسمت به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

 • انعطاف‌پذیری: سیستم ویژن به ربات‌ها اجازه می‌دهد که با تغییرات محیط خود سازگار شوند. به عنوان نمونه، یک ربات دارای سیستم ویژن می‌تواند یک قطعه را در هر جای دلخواه بگیرد، حتی اگر قطعه به صورت تصادفی قرار گرفته باشد. همچنین، یک ربات دارای سیستم ویژن می‌تواند با قطعات مختلف با شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون کار کند، بدون آنکه نیاز به تغییر تنظیمات یا پروگرام داشته باشد.
 • کاهش زمان توقف: سیستم ویژن به ربات‌ها کمک می‌کند که خطاهای ناشی از عدم همخوانی با محیط خود را پیدا و رفع کنند. به عنوان نمونه، یک ربات دارای سیستم ویژن می‌تواند در صورت بروز هرگونه خلل یا نقص در قطعات یا دستگاه‌های جانبی، آن را شناسایی و هشدار دهد. این کار باعث می‌شود که زمان توقف کارخانه کم شود و بهینگام سازي فرآیندهای تولید صورت پذیرد.
 • بازگشت سرمایه گذاري سريع‌تر: سيستم ويژن باعث مي شود كه ربات ها كارآيي بالاتري داشته باشند و هزينه عامل كمتري نياز داشته باشند. اين امر به نوبه خود منجر به افزايش درآمد و كاهش هزينه ها مي شود. بنابراين، سرمايه گذاري در سيستم ويژن براي ربات ها مي تواند بازگشت سريع و مطمئني داشته باشد.
 • بهبود خودکارسازی و کنترل کیفیت: سیستم ویژن به ربات‌ها امکان می‌دهد که وظایف پیچیده و دقیق را به صورت خودکار انجام دهند. این وظایف شامل شناسایی، شمارش، اندازه‌گیری، یا خواندن بارکد می‌شوند. سیستم‌های ویژن سه بعدی نیز داده‌های غنی‌تری را در سه جهت تولید می‌کنند، که آن‌ها را برای وظایف رباتیک پیچیده که نیاز به سازگاری با اشکال و جهت‌های مختلف اشیاء دارند، مناسب می‌کند. این سیستم‌ها نیز بسیار قابل تکرار هستند و می‌توانند از خطاهای ناشی از موقعیت، جهت و ارائه شئ به حسگر جلوگیری کنند. این کار باعث می‌شود که کنترل کیفیت محصولات به صورت دقیق و موثر صورت پذیرد.

چگونه می‌توانید از سیستم ویژن برای ربات‌های خود استفاده کنید؟

اگر شما هم علاقمند به استفاده از سیستم ویژن برای ربات‌های خود هستید، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم. نیرونوین یک شرکت تخصصی در زمینه فروش سیستم‌های ویژن برای ربات‌های صنعتی است. ما با استفاده از دوربین‌های با کیفیت بالا و الگوریتم‌های هوش مصنوعی پیشرفته، سولوشین‌های مناسب برای نياز های خودكارسازی شما را فراهم خواهیم کرد.

برای کسب اطلاعات بيش تر در مورد سيستم ويژن برای ربات ها، لطفا با ما تماس بگیرید يا از سایت‌های دیگر ما دیدن كنيد. (nncgrp.com | yaskawa.ir) ما منتظر شنیدن صدای گرم شما هستيم.

جهت ارتباط با کارشناسان شرکت نیرونوین، دریافت مشاوره رایگان در رابطه با تجهیزات اتوماسیون صنعتی و خرید تجهیزات

با ما تماس بگیرید

ارسال دیدگاه