ربات جوشکاری

ربات جوشکاری یاسکاوا  از توانمندترین ربات های صنعتی حال حاضر در دنیا می باشد که برای کاربردهای متعدد صنعتی راهکارهای نوینی دارد. شرکت نیرونوین نمایندگی یاسکاوا با ۳ دهه تجربه در اتوماسیون صنعتی و همچنین چندین سال تجربه در زمینه ربات های صنعتی با تجارت متعدد در این زمینه می تواند برای مشکلات رباتیک شما با بهره گیری از متخصصان فنی خود راهکارهای قطعی ارائه نماید. همچنین اگر نیاز به راهنمایی و یا مشاوره رایگان پیش از خرید در این زمینه دارید می توانید با کارشناسان فنی ما به شماره ۰۲۵۳۶۱۲۵ و یا ازطریق تماس واتس اپی در ارتباط باشید.

انواع ربات جوشکاری یاسکاوا

مدل ربات AR1440 AR2010 AR3120 AR1730 GP12
تعداد محور ۶ ۶ ۶ ۶ ۶
توان حمل ۱۲ک.گ ۱۲ک.گ ۲۰ ک.گ ۲۵ک.گ ۱۲ک.گ
دقت تکرار پذیری ۰.۰۲ م.م ۰.۰۳ م.م ۰.۰۷ م.م ۰.۰۲ م.م ۰.۰۲ م.م
ناحیه کاری ۱۴۴۰ میلیمتر ۲۰۱۰ میلیمتر ۳۱۲۰ میلیمتر ۱۷۳۰ میلیمتر ۱۴۴۰ میلیمتر

نحوه انتخاب ربات جوشکاری

در انتخاب ربات های جوشکار موارد متعددی دخیل هستند. یکی از مهمترین پارامتر ها مشخص کردن اپلیکیشن جوشکاری رباتیک است. به عبارت دیگر شما لازم است مشخص کنید که ربات جوشکار یاسکاوا شما قرار است در چه صنعتی مورد استفاده قرار گیرد و مورد دیگر اینکه چه نوع جوشکاری ای نیاز است انجام شود. شیوه های جوشکاری متعددی رایج هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت اما رایج ترین شیوه های جوشکاری با ربات در ایران جوشکاری CO2 و Mig/Tig می باشد.

دیگر نکته ای که حائز اهمیت است دقت تکرارپذیری ربات و همچنین محدوده کاری آن است. همان طور که در جدول بالا ملاحظه فرمودید ناحیه کاری عددی است که با میلیمتر مشخص شده و این نمایانگر حداکثر محدوده ای است که بازوی ربات می تواند به آن نقطه برسد.

ربات جوشکار یاسکاوا

نحوه عملکرد ربات جوشکاری

استفاده از ربات جوشکاری در صنعت مزایایی را به همراه دارد که در حالت جوشکاری دستی ممکن نیست. ربات های جوشکاری قادرند تا چندین ابزار را به صورت همزمان استفاده کرده و همچنین فراید را بدون وقفه ادامه دهند. در مواردی همچون جوشکاری باک آلومینیوم ( یکی از پروژه های انجام شده توسط شرکت نیرونوین) لازم است عملیات جوشکاری به هیچ وجه متوقف نشود که این کار تنها توسط ربات قابل انجام است.

ربات های جوشکاری یاسکاوا قابلیت کار و حرکت را در سه محور X,YوZ را دارند.شیوه کار ربات به این شکل است که یک تغذیه کننده سیم جوش ، سیم جوش را برای کار جوشکاری به ربات می فرستد. یک تورچ (Torch) با حرارت بسیار بالا در انتهای بازو  قرار دارد که فلز را ذوب کرده تا فرآیند جوشکاری انجام پذیرد. از آنجایی که دما در این شیوه تا چندین هزار درجه می رسد ، استفاده از روبات منجر به افزایش ایمنی می شود. زیرا انجام این کار به شکل دستی می تواند خطرات متعددی را برای کارکنان به همراه داشته باشد.

جهت استفاده از ربات، نیروهای انسانی نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. اما نیروهای انسانی به منظور فرمان دادن به ربات می توانند مورد استفاده قرار گیرند که نیاز به داشتن دانش فنی است. ( آموزش کار با ربات نیز توسط نیروهای فنی نیرونوین انجام می پذیرد)

فرایند جوشکاری با ربات

جوشکاری حرفه ای درصنایع متعدد نیاز به مهارت بالایی دارد. با این حال ممکن است نیروهای خبره نیز به اندازی کافی در دسترس نباشند. از این رو ربات ها می توانند این چالش را برای شما مرتفع سازند.

ربات ها فرآیند را به صورت خودکار انجام می دهند که این امر منجر به افزایش دقت، کاهش خطا و کاهش اتلاف منابع و همچنین عملکرد را تسریع می بخشد.این ربات های طیف گسترده ای از فرآیندهای جوشکاری از جمله قوس ، مقاومت ، نقطه ، TIG و غیره را فراهم می سازند.

انواع شیوه های جوشکاری

۱. جوشکاری ARC

یکی از رایج ترین شیوه های جوشکاری در جهان همچنین در ایران جوش قوس الکتریک است. در این روش گرمای شدید تا ۶۵۰۰ درجه فارنهایت تولید می شود که فلز را ذوب کرده و با فلز مذاب قطعات را به هم متصل می کند و پس از خنک شدن یک اتصال پایدار ایجاد می شود.

۲. جوشکاری مقاومت

هنگامی که پروژه ها به عملیات حرارتی یا روشی برای کاهش هزینه نیاز دارند ، ممکن است روبات ها از جوشکاری مقاومتی استفاده کنند. در طی این فرآیند ، یک جریان الکتریکی هنگام عبور از بین دو پایه فلزی ، استخر فلز مذاب ایجاد می کند. این فلز مذاب قطعات فلز را به هم می پیوندد.

۳. جوشکاری نقطه ای

برخی از مواد در برابر جریانهای الکتریکی مقاومت می کنند و آنها را از اشکال دیگر جوشکاری منع می کند. این وضعیت غالباً در صنعت خودرو برای تکه تکه کردن قطعاتی از بدنه اتومبیل اتفاق می افتد. برای غلبه بر این مسئله ، جوشکارهای رباتیک از تنوع جوشکاری مقاومتی برای اتصال یک جفت ورق نازک فلزی در یک نقطه واحد استفاده می کنند.

۴. جوشکاری TIG

کاربردهای جوشکاری ربات که به دقت بالایی نیاز دارند ممکن است به جوشکاری TIG نیاز داشته باشد. این روش با اصطلاح جوشکاری قوس تنگستن گاز یا GTAW نیز انجام می شود. یک قوس الکتریکی از بین الکترود تنگستن و پایه فلزی عبور می کند.

۵. جوشکاری MIG

جوشکاری قوس فلز گاز که با نام GMAW یا MIG نیز شناخته می شود ، روشی سریع و ساده است که از سطح بالایی رسوب استفاده می کند. یک سیم به طور مداوم به سمت نوک گرم شده جوشکار حرکت می کند ، که سیم را ذوب می کند ، اجازه می دهد مقدار زیادی فلز مذاب بر روی پایه برای اتصال پایه به قطعه دیگر بچکاند.

۶. جوشکاری لیزر

هنگامی که پروژه های جوشکاری برای حجم زیاد قطعات به دقت نیاز دارند ، جوشکاری با لیزر روش ارجح اتصال فلز است. قطعات کوچک ، مانند جواهرات یا اجزای پزشکی اغلب از جوشکاری لیزر استفاده می کنند.

۷. جوشکاری پلاسما

جوشکاری پلاسما قابل توجه ترین درجه انعطاف پذیری را دارد زیرا اپراتور می تواند به راحتی سرعت گاز عبوری از نازل و دما را تغییر دهد.

خرید ربات جوشکاری

شرکت نیرونوین نمایندگی رسمی یاسکاوا در یران، وارد کننده انواع ربات های صنعتی یاسکاوا ژاپن می باشد. با خرید از شرکت نیرونوین می توانید از مزایایی نظیر نصب و راه اندازی ، آموزش و پشتیبانی نیز بهره مند گردید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با خطوط شرکت در ارتباط باشید.

۵/۵ (۱ نظر)