کاربرد ربات ها

امروزه با توجه به نیاز صنعت ، ربات ها دارای کاربردهای بسیار هستند . از جمله این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد که در ادامه توضیحات مختصری ارائه می شود: جوش قوس الکتریکی-پالت گذاری-نقاشی و رنگ کاری-جابجایی و مونتاژ-نقطه جوش-نیمه هادی

جوش قوس الکتریکی

ربات های صنعتی یاسکاوا یا همان motoman توانایی اجرای انواع جوش CO2 و آرگون را دارد. از ویژگی های این نوع جوشکاری توسط ربات می توان به سرعت و دقت بسیار اشاره کرد. چرا که در طول جوش های زیاد نیروی انسانی توانایی جوش یکنواخت را از دست می دهد و ظاهر نامناسبی برای جوش ایجاد می شود. قابلیت حرکت های خطی، دایره ای و منحنی های پیچیده توسط ربات یاسکاوا در این نوع کاربرد بسیار مفید است. از مزایای استفاده از ربات motoman در این فرآیند، کاهش آسیب برای نیروی انسانی، سرعت و دقت یکنواخت است. همچنین در طول جوش های بلند که نیروی انسانی توانایی جوش یکنواخت و بدون وقفه را ندارد رباتی با شعاع دسترسی متوسط می تواند خط مستقیمی را در طول های بلند (یک ربات نوعی تاحدود ۴ متر) به صورت یکنواخت طی نماید که نتیجه آن جوش خطی بسیار تمیز و یکنواخت خواهد بود.

پالت گذاری

برداشتن محصول، انتقال و چیدن بر روی پالت با الگوهای چیدمان پیچیده از ساده ترین فرآیندهایی است که می توان از ربات های صنعتی یاسکاوا motoman انتظار داشت. قدرت حمل محصولات سنگین با سرعت بالا نیز باعث افزایش تولید و افزایش بهره وری خواهد شد.

جابجایی و مونتاژ

سرعت و دقت بازوهای رباتیک روبات های یاسکاوا motoman در عملیات مونتاژ کاری اهمیت دارد. با توجه به نوع ابزاری که بر روی ربات یاسکاوا نصب می شود انواع عملیات ها مانند جایگذاری قطعات داخل یکدیگر، بستن پیچ¬ها یا مهره ها، پرچ کردن، لحیم کاری بردهای الکترونیکی و غیره حتی تا جا انداختن خارهای فنری را می توان از ربات های صنعتی motoman در عملیات مونتاژ کاری انتظار داشت. برای این کاربرد نیز رباتهای متنوع بسیاری در مدل های خاص و با قابلیتهای ویژه ای ساخته شده است.

نقاشی

استفاده از ربات در انواع خطوط رنگ کاری پیوسته یا مقطعی مرسوم بوده و قابلیت ۶ درجه آزادی ربات های یاسکاوا باعث شده تا بتوانند در رنگ کاری قطعات با شکل های پیچیده نیز کاربرد داشته باشند.

نقطه جوش

با توجه به وزن بالای گان های نقطه جوش، این فرآیند برای نیروی انسانی عملی دشوار خواهد بود. این در حالی است که ارزان ترین ربات های صنعتی قدرت حمل ۹۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم را دارند که برای این کار بسیار مفید هستند.

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید