ربات ها را برای عملیات خود آماده کنیم

یک ربات خود به تنهایی می تواند تغییر زیادی در بهره وری تولید ایجاد کند. اما کارخانه ها و کارگاه های زیادی در حال پرسش این موضوع هستند که چه چیزی باعث این می شود که بهره وری یک ربات از ربات دیگر متفاوت باشد. استفاده از ربات های چندگانه در کار با یکدیگر و یا تکنولوژی های مشابه می تواند راندمان و سرعت بازگشت سرمایه را افزایش دهد. سخت است که بخواهیم مزیت های استفاده از ربات را نادیده بگیریم. به طور معمول ربات های صنعتی ۶ محوره قابلیت های متنوع مورد نیاز برای اجرای انواع برنامه ها را ارائه می دهند. از جوش کاری گرفته تا جابجایی مواد، از تزریق تا برش و تمیز کاری، این ربات ها سریع و کارآمد هستند و بهره وری عملیاتی را بهبود می بخشند.

 

تولیدکنندگانی که هزینه صرفه جویی شده در ارتباط با اتوماسیون رباتیک را درک کرده اند این نکته را متوجه شده اند که چگونه اجرای سیستم رباتیک یک گام منطقی رو به جلو به سمت بهینه سازی تولید می باشد. در واقع، کارخانه های زیادی در حال درک این موضوع هستند که ربات های با بهره وری بالاتر نه تنها هزینه های تولید را کاهش می دهند، بلکه همچنین به سازگاری با نیازهای متغیر کمک می کند، یک مزیت رقابتی ایجاد می کند. بنابراین انتظار می رود بازار جهانی ربات های صنعتی در ۵ سال آینده با رشد ۹.۶ درصدی روبرو باشد.

این درست است که: اجرای موفقیت آمیز یک ربات می تواند در تولید یک کارخانه تغییر چشمگیری ایجاد کند. با این حال، تولیدکنندگان به این نتیجه می رسند که یک ربات به تنهایی- به ویژه هنگامی که جوشکاری مدنظر هست- برای تکمیل نیازهای تولید کافی نیست. در هر اپلیکیشنی، فاکتورهایی مثل اندازه قطعه، سایکل تایم تولید، تکرارپذیری جوش و دقت مسیر باید مدنظر قرار گیرد. با توجه به نوع کار، بهینه سازی استفاده از ربات، ممکن است تا حد زیادی به استفاده از ربات های اضافه یا چندگانه، تکنولوژی های محیطی و ابزارهای خلاقانه همراه با سرویس نگهداری مناسب به منظور اطمینان از عملکردسازگار وابسته باشد. و در این صورت، رسیدن به هدف تعیین شده بازگشت سرمایه بیشتر قابل کنترل هست و حداکثر سازی بازگشت سرمایه ممکن خواهد بود.

ربات های اضافه

مادامی که ربات های جابجایی قطعات مناسب تکمیل کردن کارهایی مثل بسته بندی و پلتایزینگ هستند ربات های جوشکاری و ربات های رنگ به منظور تکمیل اهداف مورد نظر خود تجهیز می شوند. هنگام انتخاب سیستم رباتیک مناسب برای بیزینس خود، انتخاب صحیح تعداد ربات ها و نوع ربات ها به منظور تکمیل یک فرایند مهمترین نکته است. این نکته به ویژه برای کاربردهای جوش قوس صحیح است، جایی که اضافه کردن ربات دوم و یا سوم سایکل تایم های جوشکاری را کاهش می دهد و به طور بالقوه می تواند تولید جوشکاری را بدون اثرگذاشتن روی سطح زمین ۲ یا ۳ برابر کند. استفاده از ربات های اضافه برای جوشکاری قوس همچنین چگالی قوس را افزایش می دهد که منجر به بهینه شدن تولید و راندمان می شود. حرکت هماهنگ(coordinated motion) چندین ربات از طریق یک کنترلر این امکان را فراهم کرده است که صدها کارگاه بتوانند از ربات های چندگانه در همان فضای کاری بدون ریسک تداخل یک ربات با ربات دیگر، استفاده کنند. استفاده از حرکات هماهنگ (coordinated motion) همچنین سادگی در برنامه نویسی و انعطاف پذیری برای فرایندهای تولیدی را ارائه می دهد.

به غیر از هماهنگ سازی حرکت چند ربات، سایر تجهیزات چندگانه سرویی نیز می توانند برای حرکت هماهنگ با یکدیگر برنامه نویسی شوند. به عنوان مثال یک پوزیشنر با سروموتور که قطعه کار را نگه داشته است به طور هماهنگ با همان برنامه ای کار می کند که ربات با ترچ جوشکاری با آن کار می کند تا جوشکاری زاویه های پیچیده را ممکن سازد و به قسمت های مختلف یک قطعه دسترسی ایجاد شود.

از سوی دیگر، بازوی یک ربات اضافه دیگر، می تواند به عنوان به عنوان یک پوزیشنر jigless تلقی شود، به صورتی که ربات قطعه را نگه می دارد و برای فرایند توسط ربات دیگر موقعیت دهی می کند، یا ۲ ربات یک قطعه را نگهدارند. یک روش دیگر برای کاربردهای جوشکاری با حجم تولید متوسط تا بالا ترکیب ربات های جابجایی قطعات با ربات های جوشکاری می باشد. به عنوان مثال، یک ربات جابجایی می تواند قطعات را روی فیکسچرها جابجا کند، بارگزاری یا باربرداری قطعات به هم جوش خورده، مادامی که یک ربات جوشکاری قطعات را در یک ایستگاه دیگر جوشکاری میکند. بدون توجه به ترکیب ربات ها، افزایش استفاده از ربات می تواند می تواند به کاهش هزینه ها در طول زمان کمک کند که سرمایه گذاری اولیه را توجیه پذیر می کند.

آپشن های برنامه نویسی

فانکشن های برنامه نویسی در حال تبدیل شدن به افزونه های محبوب ربات هستند به ویژه هنگامی که ربات های چندگانه به زمین کارخانه اضافه شده اند. معمولا با دوربین ها یا سایر سنسورها برای برنامه های مرتبط با قطعات با موقعیت های متغیر، فانکشن نرم افزاری کنترلر Relative Job یک مثال عالی برای این کار می باشد: به برنامه ربات این امکان را می دهد تا به یک ایستگاه دیگر یا یک سلول ربات دیگر شیفت پیدا کند. نه تنها استفاده از این فانکشن یا سایر فانکشن های متعدد ربات باعث صرفه جویی در زمان می شود، بلکه همچنین می تواند به طور چشمگیری زمان آموزش را کاهش دهد.

اگر شما نمی توانید تولید را متوقف کنید، نرم افزار برنامه نویسی آفلاین گسترده، مثل MotoSim® or OCTOPUZ®, آموزش اپراتور، برنامه نویسی ربات و بهینه سازی سیستم از یک کامپیوتر در هر جای جهان را امکان پذیر می کند. اپراتورها در شرکت های با هر اندازه ای، این امکان را خواهند داشت که برنامه های ربات را ایجاد، تست و تنظیم کنند قبل از اینکه این برنامه ها در خط تولید اجرا شوند.

این روش برنامه نویسی انعطاف پذیری مورد نیاز برای حفظ ساختار رقابتی در بازار تولید امروز را ارائه می دهد که ترکیب بیشتر برنامه ها با یک انتقال ساده از یک برنامه به برنامه بعدی را امکان پذیر می کند. شرکت های بزرگتر هم چنین می تواند زمان برنامه نویسی و همچنین ناسازگاری در محیط های تولیدی مختلف و سلول ها را با توزیع برنامه از یک منبع مرکزی کنترل شده کاهش دهند.

سخت افزارهای مکمل

پیشرفت در تکنولوژی های پیچیده اغلب کارخانه های زیادی را به ارتقا سیستم های ربات خود پس از نصب ترغیب می کنند. در حالی که ترچ های جوشکاری جدید ممکن است برای انجام کارهای منحصر به فرد بهتر باشند، ابزارهایی که به سر ربات نصب می شوند می تواند استفاده ربات را به طور کلی تغییر دهد. همچنین طول عمر یک ربات می تواند از طریق سرویس های تکمیلی و ارتقاء تکنولوژی، بهینه سازی عملکرد، قابلیت اطمینان، کیفیت و ایمنی افزایش یابد. در حالی که ارتقاء مشخص ممکن است الزامات حداقلی ارائه شده با کنترلر رباتیک جدیدتر داشته باشد، بسیاری از تکنولوژی های جدید و سنسورها به طور طبیعی می توانند نسل قدیمی تر اضافه شوند تا به آن سیستم توانایی یک سیستم جدید را بدهد.

جدا از پشتیبای جامع مشتری و فنی، ابزارهای محیطی وجود دارند که می توانند به عملکرد ربات کمک کنند. به عنوان مثال: محافظ تیچ پندانت Armor، که معمولا به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به پندانت برنامه نویسی استفاده می شود، یک فریم با قابلیت جذب انرژی و نیرو می باشد که به منظور محافظت تیچ پندانت که اغلب اوقات هنگامی که می افتد و آسیب می بیند طراحی شده است. این تجهیز طول عمر تیچ پندانت را با جلوگیری از شکستگی دکمه ها و آسیب دیدگی اجزاء الکترونیکی محافظت می کند.

نتیجه گیری:

با توجه به اینکه پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ ، ۲ میلیون شغل تولیدی بدون نیروی کار وجود خواهد داشت، نیاز به اتوماسیون رباتیک روز به روز افزایش می یابد. به طور مشابه، چرخه عمر محصولات کوتاه تر و سفارشی تر می شود، پیچیدگی قطعات بیشتر می شود، که این موارد نیاز به ربات ها در کارخانه ها را تقویت می کند. یک ربات خود به تنهایی می تواند تغییر زیادی در بهره وری تولید ایجاد کند. اما کارخانه ها و کارگاه های زیادی در حال پرسش این موضوع هستند که چه چیزی باعث این می شود که بهره وری یک ربات از ربات دیگر متفاوت باشد. استفاده از ربات های چندگانه در کار با یکدیگر و یا تکنولوژی های مشابه می تواند راندمان و سرعت بازگشت سرمایه را افزایش دهد. نتیجه مشخص هست: موفقیت درازمدت سودآور.

 

 

 

۰/۵ (۰ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید