آشنایی با تکنولوژی کنترل کیفی در صنعتدر گذشته نظارت و کنترل کیفی محصولات تولیدی توسط نیروهای انسانی انجام می شد اما این نظارت و اندازه گیری توام با خطای انسانی و سرعت پایین بوده که این مساله بخش قابل توجهی از راندمان کارخانجات را تحت تاثیر خود قرار می داد . به مرور زمان و افزایش قابلیت های تجهیزات اتوماسیون صنعتی نیاز به جایگزینی انسان با یک سامانه کاملا دقیق و سریع احساس می شد .

ماشین ویژن  (machine vision  )  

در گذشته نظارت و کنترل کیفی محصولات تولیدی توسط نیروهای انسانی انجام می شد اما این نظارت و اندازه گیری توام با خطای انسانی و سرعت پایین بوده که این مساله بخش قابل توجهی از راندمان کارخانجات را تحت تاثیر خود قرار می داد . به مرور زمان و افزایش قابلیت های تجهیزات اتوماسیون صنعتی نیاز به جایگزینی انسان با یک سامانه کاملا دقیق و سریع احساس می شد .

 کنترل ابعادی قطعات ، تشخیص ترک یا شکستگی ، تغییر رنگ یا حروف چاپ شده روی قطعه ، تشخیص و تعیین موقعیت قطعات و اجزای آن ، اندازه گیری دقیق ابعاد قطعات تنها بخشی از وظایفی است که سیستم های پردازش تصویر مسئولیت آن را بر عهده دارند که  این فناوری می تواند صدها برابر از چشم انسان دقیق تر، سریعتر و  با کمترین خطا باشد.

یکی از موارد استفاده از این سیستم برای صنعت و خطوط تولید است. این فناوری به سیستم اجازه می دهد که ببیند ، پردازش کند ، تصمیم بگیرد و به سیستم های کنترلی خود فرمان های لازم جهت رد و قبول تولیدات ، ثبت کامل اطلاعات ، درجه بندی و ... را صادر کند .

رد پای پردازش تصویر در بسیاری از علوم و صنایع مشاهده می شود و بعضی از این کاربردها آنچنان به پردازش تصویر وابسته هستند که بدون آن، اساساً قابل استفاده نمی باشند. کاربرد پردازش تصویر در هر یک از زمینه هایی که در ادامه به آنها  اشاره می شود ، بسیار گسترده است.

 

 

Machine vision به عنوان یک ابزار مهندسی برای کنترل ابزارهای صنعتی از قبیل کنترل بازوهای روبات و یا خارج کردن تجهیزات معیوب در خطوط تولید  به کار می رود. در حقیقت Machine vision شاخه ای از علم مهندسی است. یکی از مهمترین پر استفاده‌ترین کاربردهای آن در بازبینی و بررسی کالاهای صنعتی از جمله نیمه هادیها، اتومبیل ها، مواد خوراکی و دارو و ... می باشد. همانند نیروی انسانی که با چشم غیر مسلح در خط تولید کالاها را برای تعیین کیفیت و نوع ساخت آنها بازبینی می کنند، Machine vision از دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌های هوشمند و نرم‌افزارهای image processing (پردازش تصویر) برای این کار استفاده می کند. دستگاه های مربوطه (Machine vision) برای انجام دادن وظایفی خاص از جمله:

 

- شمردن اشیاء

- اندازه و رنگ

- خواندن شماره سریالها (Serial numbers)

- جستجوی سطح‌های معیوب

 

امروزه سیستم های پردازش تصویر صنعتی با پیروی از منطق Image processing نقش مهمی در نظارت ، کنترل کیفی و اندازه گیری محصولات تولیدی بر عهده دارند . به عبارت دیگر این سیستم ها کاربردهای بی شماری را در بخش های کنترل کیفی صنایع و کارخانجات به خود اختصاص داده است . به جرات میتوان گفت هر مجموعه ای که نیاز به کنترل و نظارت بصری با دقت و سرعت بالا را دارد از سیستم های پردازش تصویر استفاده می کند . در حال حاضر در صنعت از سیستم ماشین ویژن برای بازبینی تصویری اشیاء که نیاز به سرعت و دقت بالا و کار 24 ساعته و تکرار محسابات زیاد دارد، استفاده زیادی می شود .

به طور کلی یک سیستم پردازش تصویر صنعتی از بخش های اصلی زیر تشکیل می شود :

1- کنترلر : الگوریتم پردازش تصویر در این بخش اجرا می شود و در واقع مغز یک سیستم پردازش تصویر به حساب می آید .

2- دوربین : تصاویر قطعات تولیدی از طریق دوربین دریافت و جهت انجام پردازش به کنترلر ارسال می شود .

3- لنز : با اتصال لنز مناسب به دوربین می توان به تصاویر با وضوح و محدوده دید مطلوب دست یافت .

4- منبع نور : به منظور دقت و ثبات در کنترل و اندازه گیری قطعه ای که دوربین بر روی آن قرار دارد ایجاد محیطی با نور کاملا ثابت و پایدار ضروری است .

 

شرکت نیرو نوین به عنوان یکی از پیشگامان پردازش تصویر در صنعت به این منظور در طیف های کاری زیر برای کنترل کیفی به صورت گسترده در طراحی ، اجرا و تامین محصولات برندهای مختلف سازنده سیستم ویژن از جمله ( Omron , Keyenceو...) در حال فعالیت می باشد.

 

كاربردهای ماشين‌ بينايی در صنايع مختلف

- ورق‌هاي فولاد، آلومينيوم، مس و ...
- ورق پليمري، كامپوزيت، كارتن پلاست و ...
- ورق‌هاي سلولوزي(كاغذ، مقوا، كارتن(
- لوله و پروفيل فلزي
- لوله پليمري و كابل
- منسوجات (پارچه، موكت، فرش و بافته‌هاي صنعتي)
- كاشي، سراميك و كفپوش‌هاي ديگر
- مديريت و كنترل هوشمند ترافيك
- صنايع هوافضا
- بسته‌بندي و چاپ
- صنايع خودرو
- داروسازي و پزشكي
- صنايع الكترونيك
- صنايع غذايي

 

 

 

 

 

 

 

 

نیرو نوین در شبکه های اجتماعی