معرفی سیستم های ویژن یا پردازش تصویر امرن در گذشته نه چندان دور ، نظارت و کنترل کیفی محصولات تولیدی توسط نیروهای انسانی انجام می گردید ، اما ایننظارت و سنجش توام با خطای انسانی و سرعت بسیار پایین بوده و در نتیجه بخش قابل توجهی از راندمان کارخانجات را تحت تاثیر خود قرار می داد. به مرور زمان و افزایش قابلیت های تجهیزات اتوماسیون صنعتی Industrial Automation ، نیاز به جایگزینی عامل انسانی با سامانه ای دقیق و سریع احساس می شد . کنترل ابعاد قطعات ، تشخیص ترک یا شکستگی ، تغییر رنگ یا حروف چاپ شده روی قطعات ، تشخیص و تعیین موقعیت قطعات و اجزای آن ، اندازه گیری دقیق ابعاد و ... بخشی از وظایفی است که بر عهده سیستم های پردازش تصویر می باشد.

امروزه سیستم های ویژن یا پردازش تصویر صنعتی Industrial Vision Systems با پیروی از منطق Image Processing نقش بسیار مهمی در نظارت ، کنترل کیفی و اندازه گیری محصولات تولیدی بر عهده دارند. به عبارت دیگر این سیستم ها کاربردهای بیشماری را در بخش های کنترل کیفی صنایع مختلف و کارخانجات تولیدی به خود اختصاص داده است. به جرات می توان گفت که هر مجموعه ای که نیاز به کنترل و نظارت و سنجش بصری با سرعت و دقت بالا را دارد ، لاجرم از سیستم های پردازش تصویر ( ویژن ) استفاده می کند.

 

 

شرکت امرن Omron یکی از پیشگامان طراحی و تولید سیستم های پردازش تصویر در جهان بوده و تولیدات این شرکت سالهاست که در بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک ، وظیفه کنترل کیفی محصولات را بر عهده دارد.

 

شرکت امرن با دارا بودن رنج وسیعی از محصولات پردازش تصویر Omron Vision Systems & Sensors  قادر است طیف وسیع و متنوعی از اندازه گیری ها ، کنترل ها و نظارت های لازم بر روی قطعات تولیدی کارخانجات را پوشش دهد.

 

به طور کلی یک سیستم پردازش تصویر ( ویژن ) Vision System از چهار بخش اصلی تشکیل می شود :

 

1- کنترلر Controller : کنترلر در واقع مغز یک سیستم پردازش تصویر Vision System به شمار میرود. الگوریتم پردازش تصویر در این بخش اجرا شده و بخش اصلی جهت تعریف و تنظیم پارامترهای ورودی خروجی I/O و نیز اجرای برنامه ها محسوب میشود.

 

2- دوربین Camera : تصاویر سوژه ها ( قطعات تولیدی مورد نظر ) از طریق دوربین یا دوربینها دریافت و به کنترلر سیستم ارسال می گردد.

 

3- لنز Lens : جهت تغییر محدوده دید در فواصل مختلف و دستیابی به وضوح مطلوب می توان از لنزهای قابل اتصال به دوربین مجموعه استفاده نمود.

 

4- منبع نور Light Source : به منظور دستیابی به دقت و ثبات مورد نیاز در کنترل و سنجش سوژه ، ایجاد محیطی با نور کاملا ثابت و پایدار ضروری است. منابع نور براساس نوع اندازه گیری و نظارت ، جنس قطعه ( سوژه ) و شرایط محیطی کارخانه انتخاب می شوند.

 

بدیهی است در سیستم های ساده تر ، امکان ادغام مجموعه دوربین و لنز و منبع نوری وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

 

نیرو نوین در شبکه های اجتماعی