اینورتر یاسکاوا

 • آیا میتوان در یک شبکه Modbus RS-485 که از هشت عدد اینورتر امرن 3G3VM استفاده میکند بجای یکی از اینورترها که معیوب شده است از اینورتر یاسکاوا V1000 استفاده نمود. اگر پاسخ مثبت است کدام پارامترها را باید تغییر داد؟

  بله می توان از اینورتر یاسکاوا استفاده کرد.
  پارامترهای مربوط به شبکه Modbus در اینورتر V1000 یاسکاوا سری H5 می باشد که در کاتالوگ پیوستی پارامترهای معادل 3G3VM در سری V1000 آمده است و با استفاده از آن می توانید پارامترهای V1000 را تنظیم کنید . لازم به ذکر است که سری 3G3MV دقیقا معادل V7 یاسکاوا می باشد و کاتالوگ پیوستی مربوط به V7 می باشد .

   

  >> دانلود کاتالوگ

 • میخواستم بدونم که آیا میشوداز اینورترهای 3 فاز شرکت یاسکاوا کلاس200 ولت به جای اینورتر تک فاز استفاده کرد یا نه؟ اگر که می شود به چه صورت ؟ وهمچنین میخواستم بدونم راهی وجود داره که بشه اینورترهای 3فاز 200 ولت را با برق 3فاز 380ولت استفاده کرد؟

  بله می توان درایو 3 فاز 200 ولت را بصورت تکفاز راه اندازی کرد و نیاز به تنظیم خاصی نداره ، ولی اصولا توان درایو کاهش پیدا می کند . و برای راه اندازی درایو 200 ولت بوسیله ولتاژ 400 ولت باید از ترانس استفاده کنید و ولتاژ 400 ولت رو به 200 ولت تبدیل کنید.

 • چه موقع اینورتر به حالت stall می رود ؟ راه حل آن چیست ؟

  دراینورترهای یاسکاوا عملکردی به نام stall prevention وجود دارد که این عملکرد برای زمانی است که درایو به علت مواردی همچون کم بودن زمان acceleration و deceleration و یا سنگین بودن باری که برروی موتور است دچار ارور هایی همچون Over voltage می شود و موتور به حالت stalling می رود . در این حالت با فعال کردن این عملکرد که توسط پارامترهای L3 تنظیم می گردد بدون اینکه نیاز باشد زمان acceleration و deceleration را تغییر دهیم و یا تنظیماتی توسط اپراتور انجام شود ، خود درایو تنظیمات مربوطه را انجام می دهد تا درایو با بهترین حالت ، کار خودرا انجام دهد .
  عملکرد stall prevention شامل سه مورد زیر می باشد :
  1)در طول deceleration زمان آنرا تغیر می دهد تا از overvoltage جلوگیری نماید .
  2)در طول acceleration زمان آنرا تغییر می دهد تا از stalling موتور جلوگیری نماید .
  3)Stall prevent در طول عملکرد اینورتر به صورت اتوماتیک فرکانس خروجی را کاهش می دهد .

 • اینورترهای یاسکاوا را تا چند عدد می توانیم توسط شبکه پروفیباس ، با هم شبکه کنیم ؟ سریعترین نوع شبکه جهت انتقال دیتا بین اینورترها ، چه شبکه ای است ؟

  بطور کلی در اینورتر های یاسکاوا می توان برای اتصال تا 126 دستگاه master و slave از شبکه پروفیباس استفاده کرد که برای اتصال این تعداد از دستگاه ، به 4 عدد repeater هم نیاز است که در مجموع به 130 دستگاه در پروفیباس احتیاج خواهیم داشت. در مورد شبکه های ارتباطی سریعتر می توان از شبکه های Ethernet-IP و Modbus TCP/IP استفاده کرد که از سرعت بالاتری(تا 100 مگابیت در ثانیه ) نسبت به پروفیباس(تا 12 مگابیت بر ثانیه) بهره مند هستند . البته لازم به ذکر است که برای استفاده از این شبکه های ارتباطی ، نیاز به کارت های Optional دارید که بر روی اینورتر یاسکاوا نصب می شوند .

 • بنده میخواهم توسط HMI سری NB امرن به 2 عدد اینورتر سری V1000 یاسکاوا متصل شوم و ضمن دیدن فرکانس و آمپر خروجی هر دو اینورتر در هر لحظه ، بتوانم استارت / استپ و تغییر ACC و DEC و تغییر دور را به صورت آنلاین انجام دهم . آیا این کار ممکن است ؟ اگر توضیحی هم بدهید ممنون می شوم .

  بله این کار امکان پذیر است ، شما می توانید از طریق پورت های RS485 که برروی اینورتر و HMI موجود می باشد HMI را به 2عدد اینورتر و حتی بیشتر متصل نمایید و نیاز به تجهیزات جانبی خاصی ندارید ولی نیاز به برنامه نویسی HMI وتنظیمات پارامترهای اینورتر (پارامترهای H5) دارید که کارشناسان واحد پروژه ی شرکت نیرونوین این کار را برای شما انجام می دهند .

 • لطفا نحوه سنکرون کردن 2 درایو ( اینورتر یاسکاوا ) را بگویید .بطوریکه بتوان دور یکی از موتورها را مقداری نسبت به دیگری افزایش داد . یعنی وقتی فرمان افزایش دور را به درایو 1 دادیم ، درایو 2 به همان نسبت زیاد نشود بلکه مثلا 10 % بیشتر افزایش یابد .

  برای انجام این کار ، باید پتانسیومتر ( ولوم ) را به ورودی آنالوگ اینورتر اول و خروجی آنالوگ آن را به ورودی آنالوگ اینورتر دوم متصل کنیم و تنظیمات پارامترهای زیر را انجام دهید:
  برای اینکه یکی از اینورترها به مقدار %10 بیشتر از دیگری فرکانس بگیرد شما باید پارامترهای مربوط به ورودی آنالوگ را تنظیم نمائید به این صورت که از ورودی آنالوگ A1 استفاده کنیم و پارامتر H3-03 را بر روی یکی از این اینورترها %100 قرار می دهیم و بر روی اینورتر دیگر مقدار %110 را تنظیم کنیم البته این مقدارها باتوجه به نیازهای شما متفاوت است و شما باید با تست کردن مقدارهای مختلف به نتیجه ی دلخواه خود برسید. 

 • متاسفانه بعد از خرید یک مقاومت ترمز از یکی از شرکتها و نصب آن همراه با اینورتر ، با چند بار استپ کردن ، درایو ما آسیب دید . آیا مقاومت ترمز می تواند باعث این سوختن باشد ؟ تمام سیم بندی ها درست انجام شده است.

  بله یکی از دلایل آسیب به درایو میتواند همین باشد به طور کلی در مقاومت های ترمز دو پارامتر توان و مقاومت دارای اهمیت می باشند به این صورت که اگر مقدار آنها بیشتر یا کمتر از مقدار استانداردی که خود اینورتر برای مقاومت ترمز خود معرفی کرده است باشد امکان آسیب به اینورتر وجود دارد ولی این نکته قابل ذکر است که اگر پارامترهای مربوط به ترمز در درایو تنظیم باشد با وجود شرایط گفته شده امکان آسیب پایین تر است ( به صورت دقیق تر اگر مقدار مقاومت کمتر از مقدار استاندارد باشد باعث می شود جریان زیادی از IGBT عبور کند و ممکن است باعث سوختن آن شود و اگر مقدار مقاومت بیشتر از مقدار استاندارد باشد باعث می شود جریان نشتی کمتری به سمت مقاومت ترمز هدایت شود و باعث آسیب به درایو شود و در رابطه با توان اگر مقدار توان کمتر از مقدار استاندارد باشد باعث آسیب به مقاومت و در نتیجه آن آسیب به درایو می شود).

  نکته : در صورت نیاز به مقاومت ترمز استاندارد ، لطفا با داخلی 103 تماس حاصل فرمایید

 • ما برای کاهش مصرف انرژی روی یک موتور 22 کیلو وات اینورتر گذاشته ایم . با اینکه آمپر ورودی اینورتر کمتر از آمپر خروجی است ( یعنی به نظر می آید که جریان کمتری از شبکه کشیده می شود ) ، اما وقتی که با کنتور سه فاز تست می کنیم ، می بینسم که در مصرف ، کاهشی رخ نمی دهد . دلیل چیست ؟ آیا اینورترها مصرف انرژی را کاهش نمی دهند ؟

  کاهش مصرف انرژی توسط اینورتر ، بستگی به کاربردی دارد که اینورتر را استفاده کرده ایم ( Application ) . در بسیاری از مواقع وقتی که موتور به طور دائم با بار نامی کار کند ، با نصب اینورتر روی این موتور ، کاهش مصرف انرژی قابل توجهی نخواهیم داشت ( البته می توان از مزایای دیگر اینورتر مانند استارت و استپ نرم ، کاهش توان راکتیو ، گشتاور راه اندازی بالا و ... استفاده کرد ) . زمانی که بار موتور متغیر باشد ( گاهی موتور بدون بار و گاهی با بار نامی یا کمتر از بار نامی کار کند ) می توان با استفاده و تنظیم دقیق پارامترهای PID و Energy Saving کاهش مصرف قابل ملاحظه ای داشته باشیم .
  در برخی کاربردها مانند کمپرسورها ، با نصب اینورترهای یاسکاوا (Yaskawa ) و تنظیم حرفه ای پارامترها ، کاهش مصرف بالایی مشاهده می شود.

 • وقتیکه توسط نرم افزار اینورتر های یاسکاوا به اینورتر متصل هستم ( با لپ تاپ ) ، آیا می توانم پارامترها را به صورت آنلاین تغییر دهیم و تغییراتش را در اینورتر مشاهده نمایم . مثلا ACC را تغییر دهم و همان زمان از طریق نرم افزار ، فرمان روشن اینورتر را بدهم و تغییر در ACC را در عملکرد اینورتر و تغییر دور موتور احساس کنم ؟

  در اینورتر های Yaskawa ، برخی از پارامترها را می توان در حین کار توسط پنل (KEYPAD) تغییر داد لذا همان پارامترها را (مانند پارامترهاِی Acceleration و Deceleration ) نیز می توان توسط نرم افزار Driver wizard در حین کار بصورت آنلاین تغییر داد و در همان لحظه نیز تغییرات اعمال شده را مشاهده کرد.
  در صورت نیاز به اطلاع بیشتر در مورد تمام پارامترهایی که در حال کار ( Run ) قابلیت تغییر دادن دارند ، لطفا با داخلی 103 تماس حاصل فرمایید

 • آیا می توان یک سنسور PTC را به ورودی اینورتر یاسکاوا متصل کرد تا هنگامی که گرمای موتور از یک حد بالاتر رفت ، اینورتر فرمان خاموش شدن را بدهد ؟

  بله امکان پذیر است ، شما می توانید خروجی سنسور PTC را به ورودی آنالوگ درایو متصل کنید و با تنظیم پارامترهای L1-03 که مربوط به تنظیم نوع آلارم OH3 می باشد ( آلارم زمانی عمل می کند کهTr – 5°c باشد) و پارامتر L1-04 که مربوط به تنظیم نوع OH4 ،Error می باشد ( زمانی عمل می کند که Tr + 5° c باشد ) متوجه over heat موتورشوید . این نکته قابل ذکر است که درحالت پیش فرض در زمان آلارم اینورتر از کار نمی افتد و شما فقط پیغام OH3 را دارید ولی در زمان Error علاوه بر پیغام OH4 اینورتر نیز از کار می افتد . (در ضمن Tr دمای آستانه موتور می باشد که نشان دهنده گرمای بیش از حد موتور است.)
نیرو نوین در شبکه های اجتماعی