• آیا می توانم به مینی plc میتسوبیشی الکتریک مدل ALPHA2 چهار عدد اکسپنشن بزنم ؟ ضمنا بنده نیاز به 3 عدد ورودی دمای PT100 نیز دارم .

  مینی پی ال های شرکت میتسوبیشی الکتریک در دو گروه ALPHA XL و ALPHA می باشد که سری قدیمی ALPHA دارای مدل هایی با تعداد ورودی/خروجی 6، 10 و 20 I/O می باشد. اما مدل جدیدتر XL ALPHA دارای دو سری 14 و 24 I/O می باشد که قابلیت نصب حداکثر یک عدد اکسپنشن نیز دارند، که این اکسپنشن کارت می تواند 4ورودی دیجیتال، 4خروجی دیجیتال و یا 2 ورودی آنالوگ باشد.
  با استفاده از اکسپنشن کارت AL2-2PT-ADP در سری ALPHA XL می توان از 2 ورودی دمای PT100 نیز استفاده کرد.

 • ما در شرکت خود PLC های سری FX2N داریم و از اکسپنش FX0N-16EYR استفاده کرده بودیم و خراب شده بود که با پیشنهاد شما با FX2N-16EYR جایگزین کردیم، اما این اکسپنشن از نظر ترمینال با هم تفاوت دارد ؟

  این مدل (FX2N-16EYR) دقیقا جایگزین مدل قدیمی (FX0N-16EYR) می باشد، در سری قدیمی برای 16 خروجی دیجیتال 4 ترمینال COM در نظر گرفته شده بود اما در سری جدید برای 16 ترمینال خروجی 2ترمینال COM می باشد. لازم به ذکر است که ترمینال های COM با هم سری می شوند.

 • ما در شرکت خود 2 عدد PLC میتسوبیشی الکتریک FX1N-60MT-001 داریم که در ترمینال های یکی از آنها ترمینال COM و در ترمینال های PLC دوم ترمینال S/S وجود دارد، آیا این دو PLC با هم تفاوتی دارند؟

  این دو  PLC از همه نظر یکسان هستند بجز یک مورد که آن هم در نوع تغذیه ورودی می باشد، به طور کلی برای تغذیه  PLC ها می بایست یا  +  را به ورودی ها  (X1، X2، X3، ...)   بدهیم یا  – را ، اگر منفی را بدهیم، اصطلاحا می گویند ورودی   Sink یا  NPN  می باشد و اگر مثبت بدهیم ورودی Source  یا  PNP  می باشد.

  در   PLC های  Mitsubishi Electric  که ترمینال  S/S دارد هم میتوانیم مثبت به ورودی ها بدهیم و هم منفی ولی در   PLCهایی که ترمینال   COM دارند فقط می بایست مثبت را به ورودی ها بدهیم. البته جهت تبدیل ترمینال  COM   به ترمینال  S/S  راهکارهایی وجود دارد .

  خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با داخلی 108 تماس حاصل فرمایید . 

 • آیا می توان از پورت RS-232 که در PLC های میتسوبیشی الکتریک سری Q02HCPU وجود دارد می توان جهت ارتباط با HMI نیز استفاده کرد؟

  بله، پورت RS-232 که در این سری از CPU ها وجود دارد، در واقع جهت ارتباط با PC استفاده می شود که از طریق آن می توان برنامه را بر روی CPU دانلود و آپلود نمود. اما می توان از آن جهت ارتباط با سایر تجهیزات (HMI) نیز استفاده نمود، البته این نکته را نیز باید مد نظر داشته باشیم که هر بار که می خواهیم با PC  ارتباط برقرار کنیم باید ارتباط با HMI را قطع کنیم.

  لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد PLC های MITSUBISHI ELECTRIC با داخلی 108 تماس حاصل فرمایید . 

 • آیا پورت RS-232 و RS-232C که در کاتالوگ محصولات میتسوبیشی آماده است با هم تفاوت دارند؟

  بله، پورت RS-232  بصورت 8پین گرد(PS2) است و بر روی PLCهای سری Q نیز موجود است اما پورت RS-232C بصورت 9پین(Come) می باشد که جهت شبکه کردن مورد استفاده قرار می گیرد. جهت درک بهتر، تصویر هر یک از پورت ها در زیر آورده شده است.

 • آیا با استفاده از مموری کارت FX1N-EEPROM-8L می توان برنامه را از یک PLC به PLC دیگر منتقل نمود؟

  بله . با استفاده از مموری کارت های شرکت میتسوبیشی الکتریک (Mitsubishi Electric) از جمله نمونه مورد نظر شما FX1N-EEPROM-8L می توان برنامه داخل cpu را به داخل مموری منتقل نمود و در plc های دیگر از آن استفاده نمود . البته جهت کپی کردن برنامه از مموری داخل plc می بایست از طریق برنامه  GX-Developer اقدام کنیم .

 • آیا در پی ال سی های FX3U نیز قابلیت اضافه کردن کارت دما وجود دارد؟

  بله، این قابلیت در PLCهای سری FX3U وجود دارد و شما میتوانید جهت استفاده از ورودی دما از کارت های زیر استفاده نمائید.
  1- FX3U-4AD-TC-ADP ( ورودی ترموکوپل )
  2- FX3U-4AD-PT-ADP ( ورودی PT100 )

 • آیا می شود PLC مدل FX3G-60MT را به عنوان جایگزین مدل FX1N-60MT استفاده کرد، آیا از نظر تعداد I/O و نحوه آرایش ترمینال ها با هم اختلافی دارند؟

  از نظر تعداد I/O هر دوی این PLCها دارای 36ترمینال ورودی و 24 ترمینال خروجی می باشند و از نظر بلوک ترمینال نیز هر دو سری دقیقا مشابه هم هستند و به راحتی می توان سری FX3G را جایگزین سری FX1N نمود.

 • ما در شرکت خود پی ال سی FX3G-40MR-001 داریم و جهت ارتباط با یک سنسور نیاز به یک ورودی آنالوگ داریم، آیا این سری PLC روی خود ورودی آنالوگ دارد، آیا می توان از ورودی آنالوگ جداگانه استفاده نمود؟

  این مدل از PLC های کامپکت میتسوبیشی الکتریک به صورت پیش فرض بر روی خود ورودی آنالوگ ندارند ( برخی مدل ها مانند FX3GE دارای ورودی /خروجی آنالوگ هستند )، جهت استفاده از ورودی آنالوگ در این سری از PLCها به یکی از 2 طریق زیر میتوان عمل کرد:
  1- استفاده از آپشن بورد FX3G-2AD-BD که بصورت یک بورد بر روی PLC نصب می شود.
  2- استفاده از آداپتور کارت FX3U-4AD-ADP که به یک کارت واسطه FX3G-CNV-ADP نیز نیاز دارد و از سمت چپ به PLC متصل می شود.

   

 • ما روی دستگاه ماشین آلات خود PLC دلتا داریم و جهت ارتباط با آنها نیاز به کابل 8پین گرد داریم، آیا می توان از کابل پی ال سی های میتسوبیشی استفاده کنیم؟

  کابل ارتباطی PLCهای سری FX میتسوبیشی که با کد USB-SC09 مشخص می شوند ، از نظر ظاهری مشابه کابل PLC های دلتا می باشد، اما از نظر ارتباط بین پین های داخلی با هم تفاوت دارند و نمی توان از آنها به عنوان جایگزین یکدیگر استفاده کرد.
نیرو نوین در شبکه های اجتماعی