• آیا می توان در برنامه PLC های میتسوبیشی به صورت آنلاین تغییراتی ایجاد کرد ؟

  بله
  برای این کار باید پی ال سی را به کامپیوتر وصل کرده و در حالت RUN قرار داده، سپس در نرم افزار GX-Developer از زبانه Onilne گزینه Monitor(write mode) را فعال کنید. همچنین می توانید برای این کار از کلید میانبر shirt+F3 نیز استفاده کنید.

 • می خواهم کارت FX3U-4AD-PT-ADP را در پروژه ام استفاده کنم . چگونه باید این کارت را در Gx Works 2 کانفیگور کنم ؟

  جهت کانفینگ کردن کارت های آنالوگ سری کامپکت میتسوبیشی نیازی به نرم افزار خاصی نمی باشد، و به راحتی و با 2 دستور to و from جهت مشخص کردن رزولوشن، محل خواندن داده ها و ... میتوان از کارت استفاده کرد، جهت دستور نویسی و استفاده راحت تر از این کارت ها ، حتما منوال تک برگی آن را مطالعه نمایید، در این منوال علاوه بر توضیحات کامل یک مثال نیز از طریقه دستور نوشت نیز آورده است.

 • چگونه می شود توسط PLC سری FX3U میتسوبیشی ، یک اینورتر سری FR-A700 را به صورت پله ای کنترل کرد ؟ یعنی میخواهیم از فرکانس صفر تا 60 هرتز را در 4 پله بالا برود و سرعت پله ای افزایش یابد .

  در اینورتر های سری A700 چهار عدد ترمینال (تیغه) جهت دست یابی به سرعت های مختلف وجود دارد که با فعال کردن هر کدام از آنها به سرعتی که قبلا مشخص کرده ایم می رسیم همچنین میتوان با فعلا کردن ترکیبی آنها با هم به سرعت های مختلف نیز دست یافت، در اینورترهای سری A700 میتوان تا 15 سرعت مختلف (پله) را تنظیم کنیم.
  در پی ال سی نیز میتوان با یک برنامه ساده ، در زمان مشخص هر کدام از تیغه ها که مد نظر ماست را فعال کنیم.

  تنظیمات در اینورتر میتسوبیشی الکتریک:


  باید در مرحله اول باید PR.79 را روی یکی از حالت های 3 یا 4 قرار دهند تا فرمان از طریق پنل و این ترمینال ها فعال گردد تا از ترمینال های RH - RM -RL-REX استفاده کنند الیته تا 15 تا سرعت می توانند خروجی بگیرند که تا سرعت 7 نیازی به REX نداریم و فقط از RH-RM-RL استفاده میکنیم که برای سرعت 1 تا 4 به این صورت می شود:


  Speed 1: RH
  Speed2: RM
  Speed3: RL
  Speed4: RM+RL که بصورت ترکیبی استفاده می شوند.
  که باید مقادیر مد نظرشان که می خواهند بصورت پله ای باشد را پارامتر دهی کند که پارامترهای زیر می باند:
  PR.4 که High speed سرعت اول
  PR.5 که Middle speed سرعت دوم
  PR.6 که Low speed سرعت سوم
  PR.24 سرعت چهارم


  برای سرعت های بیشتر نیز میتوانند از پارامترهای PR.25 TO PR.27 و PR.232 TO PR239 استفاده کنند.


  لطفا جهت اطلاعات بیشتر با داخلی 104 تماس حاصل فرمایید .

 • می خواهم به ورودی high speed پی ال سی میتسوبیشی الکتریک ، انکودر وصل کنم تا بتوانم پالس یک دستگاه را شمارش کنم . حداقل PLC که می تواند این کار را انجام دهد ، چه مدلی است ؟

  ورودی های X0 و X1 در تمامی پی ال سی های سری FX1N به بعد ورودی high speed می باشد. این ورودی های با رزولوشن 50Khz تا 200khz بوده و فقط قابلیت شمارش پالس را دارند و از آنها نمیتوان جهت ارتباط با انکودرهای دقیق و چند سیمه استفاده کرد، جهت ارتباط با انکودر می بایست از کارت های مخصوص high speed بصورت اکسپنشن استفاده شود.
  در ضمن سری FX1N کارت های high speed را پشتیبانی نمی کند.برای سری FX2N کارت FX2N-1HC و برای FX3U با توجه به تعداد ورودی و سرعت میتوان از کارت های FX2N-1HC ، FX3U-2HC ، FX3U-4HSX-ADP استفاده کرد . 
  لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با داخلی 108 تماس حاصل فرمایید

 • با استفاده از PLC های میتسوبیشی،در چه پروژه ای باید از شبکه اترنت و در کجا باید از شبکه CC LINK استفاده کرد ؟ تفاوت این دو با هم چیست؟

  شبکه CC Link یک نوع شبکه RS-485 می باشد که فقط میتوان در بین تجهیزات میتسوبیشی از آن استفاده کرد، طول این نوع شبکه ها حداکثر 500 متر است ، حداکثر تعداد تجهیزی که می توان در این نوع شبکه ها استفاده کرد 64 عدد بوده و حداکثر سرعت در این شبکه ها در حدود کیلو بایت می باشد، ارتباط در این نوع شبکه ها از طریق 2 رشته سیم می باشد. اما شبکه Ethernet یک شبکه عمومی می باشد که در اکثر تجهیزات با برندهای مختلف نیز استفاده می شود. ارتباط آن از طریق کابل های کواکسیال 8 سیمه می باشد. این نوع شبکه ها محدودیتی از نظر تجهیز و یا طول شبکه ندارند (چون در صورت نیاز به گره بیشتر و مسافت بیشتر میتوان از هاب و یا سوئیچ استفاده کرد). سرعت انتقال در این نوع شبکه ها در حدود مگا بایت می باشد.

 • بنده مسئول برق یک مجتمع تجاری هستم و میخواهم تعداد 23عدد پله برقی که از پی ال سی های FX1S میتسوبیشی استفاده شده را با هم شبکه کنم، چگونه میتوانم این کار را انجام دهم؟

  جهت شبکه کردن چندین PLC با هم، با توجه به نوع پی ال سی و قابلیت های آن میتوانید از شبکه های مختلفی همچون RS422, RS232, RS485, Ethernet, CCLink و ... استفاده کنید، برای این نوع پی ال سی شما بهترین روش استفاده از شبکه RS485 می باشد، جهت استفاده از این نوع شبکه در این سری از پی ال سی ها (FX1S)، شما میتوانید از آپشن بورد های FX1N-485-BD جهت فواصل حداکثر 50 متر و یا از آداپتور بورد FX2NC-485ADP جهت فواصل حداکثر 500  استفاده کنید.

  لازم به ذکر است که شبکه RS485 یک شبکه 4 سیمه می باشد که قابلیت دریافت و ارسال پیغام را بصورت همزمان دارد.

 • بنده از برنامه یک PLC میتسوبیشی سری FX1N بک آپ گرفتم ولی اکنون که از آن در پی ال سی جایگزین که از همان مدل است استفاده می کنم با HMI من ارتباط برقرار نمی کند، مشکل چیست؟ لازم به ذکر است در شرکت ما 2 خط تولید مشابه هم داریم، وقتی HMI خود را با خط تولید دوم تست می کنم مشکلی ندارد.

  وقتی از یک برنامه بک آپ می گیرید می بایست از حافظه های    PLC نیز بک آپ بگیرید، چون گاها پیش میاید که به دلیل عدم ذخیره کردن حافظه ها ، وقتی از بک آپ برنامه در PLC دیگر استفاده می شود، این مشکل پیش می آید. البته می بایست  PLC  و  HMI جهت اعلام نظر دقیق تر، مورد بررسی قرار گیرد.

 • طریقه نصب کردن نرم افزار GX-DEVELOPER که در قسمت نرم افزار های سایت شما موجود است چگونه است؟

  طریقه نصب نرم افزار GX-DEVELOPER که مختص برنامه نویسی پی ال سی های میتسوبیشی الکتریک (Mitsubishi Electric) می باشد بصورت ذیل می باشد.(به ترتیب انجام دهید)

  1. اجرا کردن فایل Setup از پوشه GX-Developer-v8.50
  2. اجرا کردن فایل Setup از پوشه EnvMEL
  3. اجرا کردن فایل Setup از پوشه GX-Developer -v8.72
 • در کارخانه ما بر روی یک از دستگاه ها پی ال سی AX0N-60MR که برای شرکت شیلین (Shihlin) می باشد نصب است، چون خدمات این برند در ایران خیلی ضعیف است، می خواهم از پی ال سی با برند بهتر و معروف تر استفاده کنم. آیا می توان از پی ال سی های Mitsubishi Electric به جای آن استفاده کرد؟ آیا نیاز به برنامه نویسی مجدد می باشد؟

  شما می توانید با توجه به تعداد ورودی و خروجی، حجم برنامه نویسی و قابلیت های مختلف دیگر، از سری های مختلف PLC های میتسوبیشی الکتریک استفاده کنید. برای این دستگاه ؛ می توانید از پی ال سی FX2N-64MR-001 به عنوان جایگزین استفاده کنید و با استفاده از نرم افزار GX-DEVELOPER برنامه خود را Convert کنید .

 • بنده بر روی دستگاه تزریق پلاستیک خود یک پی ال سی FX1N-60MT-001 میتسوبیشی الکتریک دارم که برد سی پی یو آن سوخته است و می خواهم به جای آن از سری جدید FX3U استفاده کنم، لطفا برای آن یک جایگزین معرفی کنید، در ضمن بنده بر روی پی ال سی خود کارت های FX2N-16EYT، FX2N-8EX، FX2N-4AD را نیز متصل کرده بودم، آیا این کارت ها را نیز باید تعویض کنم؟

  در پی ال سی های سری قدیمی FX1N-60MT نسبت ترمینال های ورودی به خروجی 36 به 24 است همچنین با توجه کارت هایی که به آن متصل شده است شما در مجموع 44 ورودی و 40 خروجی نیاز دارید، لذا شما می توانید از پی ال سی FX3U-80MT-ES/A به همراه کارت ورودی و کارت آنالوگ خود استفاده کنید.

  (لازم به ذکر است در پی ال سی های سری جدید نسبت ورودی به خروجی برابر است، و همچنین کارت های سری FX2N را نیز پشتیبانی می کند.)
نیرو نوین در شبکه های اجتماعی